59 9 De bouw van de kapel in Gouda De bouw van de kapel bij het kasteel in Gouda begon zoals gezegd in hetzelfde jaar 1381 waarin Jan van Bloys stierf. Tekening van het onderzoek van het kasteel in 1982 (Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek) Archief van de graven van Holland, Nationaal Archief, Den Haag, nummer toegang 3.19.10, inv.nr. 39: 24 december 1362 tot 25 december 1363 f 5 10 NA inv.nr. 45 f 8 en 8v 11 NA inv.nr. 39 f 59v Nog vóór zijn tocht naar Pruisen in 1368 schonk hij het Karmelietenklooster in Schoonhoven een bedrag van 18 Lb., opdat de broeders ‘neerstelic’ voor hem zou den bidden op zijn tocht naar Pruisen. Dit bedrag was overigens bedoeld als een tegemoetkoming in de bouwkosten van het klooster.9 Broeder Ruerich droeg tijdens deze tocht dagelijks de mis op voor de graaf en zijn broer Guy, die hem destijds op de reis naar Pruisen begeleidde. Altijd voordat de graaf zijn reis vervolgde, gaf broeder Ruerich op bevel van Jan van Blois aalmoezen in kleine munt aan de arme mensen voor de kerken en aan diegenen die men onderweg tegenkwam. Op die zelfde reis en op bevel van de graaf gaf broeder Ruerich aan de Onze Lieve Vrou wenkerk in Aken na zijn bezoek aan die kerk en aan de sacristie met de kerkjuwelen en ook nog aan de Karmelieten in diezelfde stad 17 sc. In de stad Keulen schonk de graaf aan de kerk van de Heilige Drie Koningen en de kerk van de Elfduizend Maag den ieder één ‘zware’ gulden. Behalve de kerken in Keulen ontvingen de predikhe ren en twee minderbroeders in Dantzig, de predikheren in Ewinghen en Onze Lieve Vrouwenkerk in Kassei ieder een zware gulden.10 De jaarlijkse uitkeringen, de aalmoezen op zijn reizen en het gebruik van de be staande kapel bij het kasteel in Schoonhoven geven aan de vroomheid van Jan van Blois een zekere uitstraling, waardoor de bouw van de kapel in Gouda na zijn dood omstreeks Pinksteren in 1381 enigszins te begrijpen valt. Zoals bekend stond de kapel in Schoonhoven al bij ‘den huse’, zoals het kasteel consequent genoemd werd. Blijkbaar waren er nauwelijks herstelwerkzaamheden aan de kapel noodzake lijk, in tegenstelling tot bij de vele andere gebouwen op het terrein, die vaak we gens slecht weer en verval hersteld en vernieuwd moesten worden. Alleen in het jaar 1363 werd de kapel genoemd, omdat de wijbischop, een bisschop die wel de wijding door de paus had ont vangen, maar geen eigen bisdom had, in de kapel een altaarsteen wijdde.11 Behalve de jaarlijkse kosten van kaar sen voor de kapel, bleef de kapel in Schoonhoven in de rekeningen vrijwel onvermeld. kapeltorei

Schatkamer | 2014 | | pagina 5