‘Gouda op Schrift’ Onderwerp van universitair onderzoek naar crowdsourcing Elisabeth Venselaar 63 ‘Gouda op Schrift’ is een vrijwilligersorganisatie die zich ten doel heeft gesteld om oude geschreven bronnen van vóór 1800 met een relatie tot Gouda toegankelijk te maken. De handschriften en oude drukken, die meest afkomstig zijn uit het Streek archief Midden Holland, worden getranscribeerd naar tekstbestanden en hertaald in hedendaags Nederlands. Er wordt tevens onderzoek gedaan naar die teksten. Waarom is ‘Gouda op Schrift’ nodig voor de ontsluiting van geschreven Goudse bronnen? Nederland is één van de landen die voorop lopen bij de toepassing van nieuwe technologieën voor het behouden en openbaar maken van cultureel erfgoed. Or ganisaties voor cultureel erfgoed, zoals bibliotheken, archieven en musea, hebben de verantwoordelijkheid om het verleden te bewaren, tentoon te stellen of te ge bruiken in het heden. Het erfgoed moet worden overgedragen aan toekomstige generaties. De afgelopen twintig jaar zijn deze organisaties vanuit verschillende kanten financieel en wat werkzaamheden betreft onder druk komen te staan. Vanuit de overheid werd erop aangedrongen om minder afhankelijk te worden van overheidsgelden en meer eigen inkomsten te genereren. Vanuit het publiek werd onder meer van hen verwacht, dat ze een actievere rol zouden spelen bij het ontwikkelen, selecteren en behouden van kennis aangaande het cultureel erf goed. Daarom omarmen veel van deze organisaties een meer innovatieve interac tieve werkwijze om met het publiek te communiceren en vrijwilligers in te zetten bij hun werk. Professionele organisaties schakelen het publiek in (crowdsourcing) Vrijwilligers kunnen op allerlei manieren participeren als het gaat om het behoud van cultureel erfgoed. Op de website van het Rijksmuseum kun je een eigen schilderijenportefeuille samenstellen. Het Amsterdams Museum vraagt mensen om hun persoonlijke verhalen te vertellen in het project Geheugen van Oost. En bij verschillende gemeentelijke archieven worden bevolkingsregisters gedigitaliseerd met de hulp van vrijwilligers via het Internet (zie bijvoorbeeld het platform Vele Handen). Er zijn ook projecten die meer kennis vragen van het publiek, zoals het transcribe ren van manuscripten, bijvoorbeeld de 17e-eeuwse Gekaapte brieven die online getranscribeerd zijn door vrijwilligers (via het Meertens Instituut). Ook ‘Gouda op Schrift’ is een voorbeeld van crowdsourcing, waarbij vrijwilligers ingeschakeld worden om manuscripten te transcriberen en te hertalen. Het project, dat eind 2011 werd opgestart door initiatiefnemers drs. Jan Willem Klein (Streekarchief Midden-Holland) en vrijwilliger drs. Elisabeth Venselaar, wordt financieel onder steund door de Stichting Vrienden van Archief en Librije.

Schatkamer | 2014 | | pagina 9