15 Recent onderzoek in de door Hennie Verhoef grotendeels ontsloten (getranscribeer de) Bloise rekeningen door Adriana Bontenbal leverde op dat na 1381 de bouw be gon van de twee kleine ronde torens noord van de grote toren op de dijk. In één ervan kwam de kapel, de andere ging later (vanaf 1524) de chartertoren heten. Het is wel duidelijk dat er weinig helderheid of zekerheid is over de diverse torens en vertrekken van het kasteel, vooral na de Bloise periode. Nader onderzoek in de genoemde inventarissen en rekeningen zal hopelijk meer duidelijkheid geven. Bijlage: Inventaris door Jan van Lesanen, rentmeester van der Goude d.d. 14 september 1468 opgemaakt op bevel van de rekenkamer te Brussel van de huisraad, inboedel en artillerie op het slot ter Goude: Marge: overeenkomstig de inventaris anno 1474 toen hr. Charles van Crievenc. (Crèvecuer) [volgt in de omslag] het bezit van het slot aannam in de zaal: 2 handbogen en 6 voetbogen ‘daermen qualic weere mede zoude moe- gen doen mids dat zy oud ende verwesen zyn’, 8 staven, 2 ‘vier’[vuur]pannen, 1 metalen ‘busse’ [wapen] met een korte loop en met 2 kamers, 2 grote ‘yzeren steertbussen’, 1 grote dikke lange tafel met een paar schragen en een lange bank, 1 ‘croen’ [kaarsenkroon?] met een ‘hertshoern’ [hertengewei?60] in de staetcamer: 1 grote bedstede met een ‘treckoetze’ [coetse ledikant] daar onder, 1 ‘striczitten’ [soort stoel/bankje61] in de kamer daarnaast in de Ysseltoren: 1 bedstede in de kamer boven de staetkamer: 1 bedstede en ook 1 ‘tresoir’ [vgl. dressoir] vast aan de muur gemaakt Afkortingen: - AGB: Archief Graven van Blois - AGH: Archief Graven van Holland - FA: Familiearchief - HRA: Hoge Raad van de Adel, Den Haag - HS: Handschriften - NA: Nationaal Archief Den Haag - OAG: Oud Archief Gouda - OAS: Oud Archief Schoonhoven - Rek.Reg.: Rekenkamer Registers - Rek.Rek.: Rekenkamer Rekeningen - SAMH: Streekarchief Midden-Holland 60 Ook op het kasteel te Woerden blijkens een inventaris van 1533: 1 oude gebroken ‘croen met hairtshoirn en een aensicht' daarop. 61 Zie afb. 71 in Thuis in de late middeleeuwen. Het Nederlands burgerinterieur 1400-1535 (cat. Zwolle 1980) p. 114.

Schatkamer | 2015 | | pagina 17