16 Kasteel van Gouda., doorChr. Pierson, ca 1700, Museum Gouda in de kamer boven de zaal: 1 oude bedstede in de kamer boven de kapel: 1 bedstede in de kamer boven de bottelrie: 2 oude bedsteden in de kamer boven de poort: 1 oude bedstede op de galerie: 3 oude bedsteden in de rode toren: niet in dezelfde toren onder: 1 ‘queern’ [molen: in 1475 staat een molen voor ‘terras’ (tras) op het hof, i.v.m. bouwwerkzaamheden dus62] op de Arkeltoren: 1 ‘snoode’ [slechte] bedstede boven de Arkeltoren omtrent 1 ‘tonne ouds scuts’, aldaar wat ‘bet’ [meer] dan een halve ton buspoeder in de harnaskamer: eerst onder groot en klein 8 ‘windazen al beroest’, 4 ‘snoede beroeste pansiers’, 6 ‘ommegaande creesten [borstharnas] van de ouder wet [ma gistraat]’, 2 halve ‘creesten van de ouder wet’, 7 borstplaten, 1 helm met een ‘vy- siere’, 10 ‘huyven met visieren’, 8 paar ‘gardebrachen’ [gardebras: armplaat], 8 paar gehele ‘armpypen’ in het bolleweerck [bolwerk]: 6 ‘voegeleers’ [wapen] elk met 2 kamers op de voye [ommegang] bij de Arkeltoren: 1 ‘vogeleer’ met 2 kamers beneden in de plaats: 2 ijzeren bussen met lange lopen elk van de wydte van 2 [hand]palmen en elk met 1 kamer liggende in oud verrot hout, 1 ijzeren ‘vogeleer’ ook met 1 kamer, de ‘vogelaer’ 1 grote palm wyt, 1 korte ijzeren bus van omtrent 11/2 palm lang marge: deze 4 bussen ‘seecht’ [stelt] de stedehouder [hem] toebehorend Cornelys van Zuytoord stedehouder van de heer van Crequy d.d. 14 sep. 1468 met handtekening: Zuudoord en rood signet (grotendeels verloren, zie afbeelding pag. 9). 62 NA, Rek.Rek. inv.nr. 1718 f. 22v

Schatkamer | 2015 | | pagina 18