‘Armoe en rijkdom’ bij GOS 17 Miranda van Eis wijk en Elisabeth Venselaar Sporen van de heilige Clara in Gouda In het Streekarchief Midden-Holland liggen twee prachtige, kleine middeleeuwse boekjes. Ze zijn 100 bij 77 mm en dus makkelijk mee te nemen. En dat is precies wat de nonnen ermee gedaan hebben, zo blijkt ook uit de slijtageplekken op de boekjes. De twee handschriftjes bevatten teksten van en over de heilige Clara van Assisi (1193-1253). Ze was de stichteres van de Orde der Clarissen. We kunnen niet met zekerheid vaststellen of de boekjes ook in Gouda zijn ont staan. Maar je kunt je afvragen hoe ze dan in de Goudse Librije terecht zijn ge komen, als ze niet afkomstig zijn uit het Goudse Clarissenklooster. De inhoud van het ene boekje, dat geschreven is op perkament, wordt gevormd door twee teksten. Verreweg het grootste deel wordt in beslag genomen door de tekst van de kloosterregel van Clara van Assisi. Deze Regel behandelt nauwkeurig alle voorschriften waaraan Clarissen zich moeten houden, zoals het leven in ar moede en vasten, hoe hun behuizing moet zijn ingericht, wie toegang mogen hebben tot het klooster. De zusters leven immers in het slot, een van de buiten wereld zoveel mogelijk afgezonderde omgeving. De Regel geeft verder aan hoe de Clarissen met de buitenwereld mogen communiceren, hoe aankomende zusters begeleid moeten worden, wat zij maximaal per dag mogen eten en wanneer zij extra moeten vasten. Het andere, papieren, boekje bestaat uit vier teksten. In de eerste plaats is er de tekst die bekendstaat als het Testament van Clara van Assisi. Daarin neemt zij af scheid van haar volgelingen en herinnert zij hen aan de inspirerende persoon die haar tijdgenoot Franciscus van Assisi was. Zij roept haar zusters op trouw te blij ven aan hun roeping en hun leven in armoede en boetedoening volgens de Regel ten overstaan van God en de wereld. De tweede, kortere tekst wordt de Zegen van Clara genoemd en is een vredeswens voor zowel haar toenmalige als haar toekomstige medezusters. Als derde tekst volgt het zogenoemde Privilege van de armoede, de verzekering dat niemand de Clarissen kan dwingen om afstand te doen van het beginsel van hun leven in absolute armoede. Ten slotte bevat dit handschriftje acht punten die Clarissen volgens de anonieme opsteller daarvan in acht moeten nemen als zij onverhoopt geen gemeenschappelijk dak meer boven hun hoofd hebben. De teksten in beide boekjes zijn overgeschreven uit andere bronnen door kopiis ten, en wel door twee heel verschillende, want wie het perkamenten boekje door bladert, ziet steeds dezelfde rustige tekstspiegel, het regelmatige schrift en de royale marges. Het papieren handschriftje echter geeft een wat rommeliger beeld: de ene keer zijn de regels dichter onder elkaar geschreven dan de andere keer. En als de kopiist zijn pen aanscherpte, kon de punt spitser of breder uitvallen, waardoor zijn letters dunner of dikker werden.

Schatkamer | 2015 | | pagina 19