25 De gezusters Arntzenius - W.B. Tholen, foto: Tom Haartsen, Collectie Mu seum Gouda Uitgelezen: een tentoonstelling over boekdrukkunst, boeken en lezen Gouda is van oudsher een stad van ambachtslieden, drukkers, glazeniers en kera misten. Het drukken is begonnen met Gerard Leeu, één van de grootste Nederland se drukkers van de 15e eeuw. Museum Gouda organiseerde, in samenwerking met Museum Meermanno te Den Haag, Streekarchief Midden-Holland, Drukkerswerk plaats, Bibliotheek Gouda en Stichting De Best Verzorgde Boeken, een tentoonstel ling over de boekdrukkunst en het boek. De tentoonstelling is te zien t/m 17 mei 2015 in het Museum Gouda. Bezoekers aan de tentoonstelling kunnen zich ver diepen in: de boekdrukkunst de strijd om de inhoud van het boek het genot van het lezen de toekomst van het boek Vier gastcuratoren werkten mee aan deze tentoonstelling: dr. Paul H.A.M. Abels, J.W. Klein (Streekarchief Midden-Holland), P. Luijkx (Museum Meermanno) en M. Wery. Op de tentoonstelling zijn schilderijen te zien van lezende personages, onder wie de gezusters Arntzenius (volgens Maarten van Rossem het mooiste schilderij van Nederland) en Sjaantje (volgens Vind Magazine het mooiste naakt van Neder land). Ook zijn er tijdens de tentoonstelling de dertig best vormgegeven boeken van deze eeuw te zien, geselecteerd door een deskundige jury. Kunstenaar Lynne Leeg te participeert in de tentoonstelling met een boek van albaster. Bij de tentoonstel ling verscheen een publicatie ‘Vernieuwing en verrassing - de vroege boekdrukkunst in Gouda’, geschreven door Jan Willem Klein (uitgave van Museum Gouda en Stree karchief Midden-Holland, 64 pagina’s, ISBN 978-90-823383-0-0, prijs €5 en te koop in de boekhandel). Ten tijde van deze tentoonstelling in Museum Gouda toont Mu seum Meermanno Huis van het Boek zestien van de meest bijzondere incunabelen van Leeu uit eigen collectie. De tentoonstelling is mede mogelijk gemaakt door het VSBfonds en het Prins Bernhard Cultuurfonds. Aan de tentoonstelling is een uitge breid educatief programma verbonden, met o.a. workshops en lezingen. www. museumgouda. n!)

Schatkamer | 2015 | | pagina 27