BIJLAGE 2 Bron: 56 Het dorp Zevenhuizen ligt in de kring van Schieland. Het is al een oud dorp. In 't jaar 1282 werd het in een plakkaat als een ambacht genoemd. Volgens het schrij ven van den Heer Boxhorn heeft het de Voorhouten eenigen tijd toebehoort. Na Hendrik van Voorhout, dewelke voor zijn woonplaats Brussel heeft gekozen, is deze heerlijkheid opgedragen aan den Heer Antonie van Outheusden en tegenwoordig is de heer Antonie Theodorus van Oudheusden en woont thans mede te Brussel. Dit dorp had van ouds een mooie parochiekerk met een bezienswaardige toren en placht door den abt van Sint Paulus te Utrecht vergeven te worden. In het jaar 1529 werd de pastorie bekleed door Willem Dircksz. In de(zelve) kerk was een vica- ry gesticht aan het altaar van de Heilige Maagd - welke vicary, opengevallen door den afval van Frans in het jaar 1574, bij recht van verval opgedragen is aan Arent Joriszoon. Onder deze parochie stond een oud Heerenhuis, zeer kort tegen het dorp aan, zijn de het stamhuis der Edele Heeren van der Duyn. Uit dit geslacht is gesproten de Heer Willem van der Duyn, dewelke in het jaar 1348 dertig schellingen 's jaars aan de Heilige Geestarmen van Zevenhuizen bij uiterste wil heeft vermaakt. Welke van der Duyn's (zijn) afkomstig uit de grave van der Duyn in Lotharingen (misschien Verdun bedoeld) en zijn door huwelijk aan dit huis gekomen en hebben dat huis naar hun naam genoemd Verdun of het Hof Verduyn. Voor het hof de van der Duyn's bezeten hebben was het een leen aan den huize van Brederode toebehoorende, zodat het al vrij oud is. Volgens oude schrijvers en aangetekend is dat huis in de Hoeksche en Kabeljausche twisten geplunderd en af gebroken. Maar er is kort daarna weder een ander groot huis in deszelfs plaats op getimmerd, zooals mij de Weledele Heer van der Duyn, Heer van Maasdam en zelf heeft gezegd. Maar dit laatste gebouw stond ontrent 100 roeden verder van het dorp af en stond in het midden van een boschschage met grachten omvangen, 't welk alles is weggeraakt en de grond geheel weggeveend. Doch het huys kan mij zelf zeer wel heugen dat het er nog stond. Mijn vrouw is er op geboren en mijn vrouws vader Jan Muis heeft het af laten breken. Dus er is niets meer over dan de werf waar het huis op gestaan heeft en (die) komt mij nog in eigendom toe. Door liefhebberij en tijdkorting het dorp Zevenhuizen beschreven door mij Jan Fijan in den jare 1793. Handschrift van Jan Fijan (geschreven in 1793) In 1844 is hiervan een afschrift gemaakt door Jan Vente, dat bewaard gebleven is tot minstens rond 1960.

Schatkamer | 2015 | | pagina 14