57 Nog moet ik van het bosch zeggen dat de Heer Adam van der Duyn verkreeg in het jaar 1608 een ordonnantie van den Stadhouder den president en Raad van Holland verbiedende eenig leed te doen aan het gevogelte in dit bosch, als reigers, kwakken, lepelaers, scholevaars en andere of die op eeniger wijze zonder toestem ming van dien Heer te vangen. Dit van het Hof Verduyn. In het jaar 1728 heeft men het Noordeinde van Zevenhuizen tussen de Rotte of Nieuwe Diep en de weg van Zevenhuizen naar Moerkapel een gedeelte van de Kat- jespolder droog gemaakt. Deze droogmaking strekt zich uit van de Zijde - een ka de aldus genoemd, en die voorheen met een voetpad naar de Rotte liep - tot aan de Hollevoetersbrug. Men heeft hierdoor zeer goed bouwland en weiland aange wonnen en heeft nu de naam van Tweemanspolder, en is groot in zijn bedijking 500 morgen. In het jaar 1632 werden er 388 huizen in de lijst der verponding gebracht en in het jaar 1732 zijn er 459 huizen en een korenmolen aangetekend en nu, in het jaar 1793 staan er nog omtrent 226 met 15 watermolens, een korenmolen, een zaagmo len. Deze is in 't jaar 1738 hier eerst gesticht door mijn vader Andries Fijan en is in 't jaar 1752 weer afgebroken en een groter in de plaats gezet door dezelfde man, en staat er nu (heden) nog. Behalve dit Hof Verduyn zouden hier zeven huizen gestaan hebben die tot boeren woning werden gebruikt en zou daarom het dorp de naam Zevenhuizen hebben ge kregen. Maar thans is het een der grootste ambachten in Schieland. Het paalt in 't Noorden aan Moerkapel; ten Oosten met desselfs groote plassen aan Zuid- en Noord Waddinxveen daar geen landscheiding meer overig is, alsmede aan Moord recht, en ten Zuiden aan Nieuwerkerk en Hillegersberg, zoverre dit laatstgenoemde ambacht ten oosten van de Rotte ligt. Ten westen paalt Zevenhuizen mede aan die stroom langs Hillegersberg en Bleiswijck. In de kohieren wordt het ambacht begroot op 3000 morgen ruim. In het jaar 1757 is men begonnen droog te maken aan het Zuideinde van Zevenhui zen de Zwallasche polder tusschen de weg die naar Nieuwerkerk loopt en de Rotte en van de Huismanskade tot aan de Hennipsloot. In het jaar 1760 in de maand De cember pas droog zijnde brak hij weer in en liep vol water tot groote schade voor de droogmakers. Hij is evenwel spoedig weer droog gemalen en is ook zeer goed bouw- en weiland en heeft nu de naam van Eendrachtspolder. Hij wordt bestuurd door een pennigmeester, drie hoogheemraden en drie laag- of kroosheemraden, zoals de Tweemanspolder. Hij is groot met zijn dijken 1164 morgen. De vaart van Gouda op Rotterdam loopt tusschen deze beide polders heen en de vaartuigen schutten door het nieuwe verlaat in de Rotte. Wij hebben ook een marktschuit, die Dinsdags en Zaterdag vaart op Rotterdam, en Donderdag op Gou da tot gerief van de inwoners. Het dorp ligt drie uren gaans van Rotterdam en ook van Gouda.

Schatkamer | 2015 | | pagina 15