De eerste predikant, die hier heeft gestaan na de reformatie is geweest: 58 Het dorp bestaat uit een lange dubbele buurt die bestraat en met knappe huizen bebouwd is. Aan het noorden van het dorp is een ophaalbrug en hiervandaan loo- pen twee kaden West op, die men de Korte en Lange Zijde heet. Deze zijn ook met eenige huizen betimmerd. In het jaar 1592 (heeft) de voorgenoemde heer van der Duyn hier nog een huis laten stichten, dat men het Oudemanshuis noemt. Het is voorzien van zes woonsteden. Het is door een zwaren brand in 't jaar 1699 afge brand en in 't jaar 1705 door dezelfde familie weder een ander laten stichten, zooals men nader kan lezen in de grote steen in de voorgevel geplaatst. Het dorp is voor zien van lantarens en wanneer er donkere maan is, worden dezelve 's avonds opge stoken. Wij hebben hier ook 2 brandspuiten en een stenen huis om ze in te bergen. Onze parochie kerk, daar wij in 't begin van hebben gesproken is (mede) met nog een partij huizen door de brand in 't jaar 1699 op 1 Mei 's avonds in de asch ge raakt. Dat was dus een bedroefde avond voor de inwoners van Zevenhuizen. Maar door des Heeren goedheid is er in 't jaar 1700 en 1701 weer een andere kerk in de plaats gekomen. Dit is een zeer schoon ruim gebouw. Het is met twee kappen of een zak in de midden getimmerd en rust op 7 ronde van hout gedraaide pilaren. Daar zijn 16 glazen, die al extra mooi zijn en mogen wel bezien worden. Voor in de kerk is een zeer mooi bord waar de Wet of "Tien Geboden" opgeschreven staat. Bo ven in dat bord een wijzer(bord)plaat - dat men in de kerk altoos kan zien hoe laat het is. Daar hangen ook 6 extra koperen kronen, die aan de kerk zijn vereerd. De preekstoel en de zilveren schotels en de bekers die bij het avondmaal gebruikt wor den zijn ook vereerd van de ingezetenen. De toren is vierkant met een lange acht kant spits daar boven op. Achter aan de kerk is een consistorie daar de dominee en kerkraad haar vergaderingen houden. Het school, dat achter de Gereformeerde kerk staat is een knap en ruim gebouw. De koster, schoolmeester en voorzanger is thans Teunis Zeeman. Het domineeshuis is van buiten niet aanzienlijk maar van binnen zeer mooie en ge makkelijk. Meer dan een kamer behangen met goudleer en een schoone studeer kamer en achter en op zij van het huis een mooie tuin en op het eind van de tuin een extra mooie steenen koepel met een schoon uitzicht over de Eendrachtspolder en naar Rotterdam. Het wordt bewoond door dominee Paulus Theodorus Knappert. De Remonstranten hebben hier ook een knappe kerk. Het placht een groote ge meente te wezen maar thans is het gering. De Mennisten plachten hier ook een kerk te hebben maar (die) is al lang weg. 1580 Machiel Andriesen, beroepen van Dirksland 1581 Cornelis Gillissen, beroepen van Enkhuizen 1603 Johannes Pemhoven van Noordesluis 1619 Mattheus Adriaan Burgint deze is afgezet!! 1620 Johannes Petrius, in 1632 vertrokken naar Gouda

Schatkamer | 2015 | | pagina 16