1 Boekbespreking «i 67 Welke wijsheid heb jij in huis? In november startte in de Chocoladefabriek de themaperiode 'Welke wijsheid heb jij in huis?'. De Chocoladefabriek is nieuwsgierig naar de (eigen)wijsheid die u in huis hebt. Welke tegeltjeswijsheden hangen er aan de muur, welke gezegdes staan er op de schouw of wat is uw levensmotto? Dit zijn zo wat vragen die aan bod komen van november 2015 t/m februari 2016. Het streekarchief put inspiratie uit onder meer de etiquetteboeken uit de collectie van uitgeverij Van Goor en natuurlijk de Twisprack van Gerard Leeu. Houd voor activiteiten de websites van streekarchief en bibliotheek en de social media in de gaten. Bibliotheekblad: beste bibliotheek van Nederland in Gouda De Bibliotheek Gouda, de Chocoladefabriek, is uitgeroepen tot Beste Bibliotheek van Nederland. De verkiezing werd georganiseerd door Bibliotheekblad, waarbij de uit slag voor 50% is bepaald door een vakjury en voor 50% door publieksstemmen. De vakjury roemt het karakter en de sfeer van de Bibliotheek: "De Beste Bibliotheek van Nederland, naar oordeel van stemmers en de jury, is Gouda. De Bibliotheek Gouda, de Chocoladefabriek, sprankelt en geeft werkelijk nieuwe betekenis aan het begrip Bibliotheek. De Chocoladefabriek vormt een ideale plek, voor inwoners van Gouda en voor andere Bibliotheken, om inspiratie op te doen. Het is de unanieme winnaar naar oordeel van de vakjury, met de meeste publieksstemmen (27,4%)." www.bibliotheekgouda.nl, november 2015) Evert van Ginkel, Het graf van de straatjongen. Een Gouds verhaal, College van kerkrentmeesters Hervormde gemeente Gouda, 92 p., 2015, €14,95 Op 28 oktober is in de Sint-Janskerk te Gouda door wethouder Daphne Bergman (ook SVAL-voorzitter) een waarheidsgetrouwe gezichtsrecon- structie onthuld van een eeuwenoude straatjongen, 'die misschien wel Ja cob heette' en sinds 2015 in elk geval zo wordt genoemd. Het skelet van deze jongen is gevonden tijdens archeologische opgravingen in 2014 in het koor van de kerk. In de graf boeken komt deze jongeman niet voor, en wat het mysterie nog groter maakt: waar-om lag deze op het oog arme, naamloze jongen begraven in een rijke kerk, in een graf dat niet van hem was, en ook nog eens met z'n hoofd naar de verkeerde kant? Evert van Ginkel

Schatkamer | 2015 | | pagina 25