Goedewaagen Uit de regio 69 Op de tentoonstelling lentoon0vHng 17 nov«mb«» 2011 27 leteuod 201* Streekmuseum Krlmpenerwaard ‘Heks van Schoonhoven’ digitaal in tentoonstelling Catharijneconvent Het proces van Marrigje Ariensdochter, de 'heks van Schoonhoven/ is digitaal te bewonderen in het Utrechtse museum Catharijneconvent. De tentoonstelling De heksen van Bruegel over heksen in de kunst toont dat Pieter Bruegel aan de wieg staat van de verbeelding van de heks zoals we die nu kennen. Vanuit heel Europa is een selectie kwetsbare panelen, manuscripten, prenten en tekeningen bijeenge bracht om dit verhaal te vertellen. Ook het proces van Marrigje Ariensdochter, uit het Rechterlijk Archief van Schoonhoven, kunt u in digitale vorm in de tentoonstel ling tegenkomen. In 1591 wordt de zeventigjarige kruidenvrouw uit Schoonhoven veroordeeld voor tovenarij, wat ze met de dood moet bekopen. De uitgebreide be schrijving van het proces en de veroordeling is uniek in zijn soort. Marrigje Ariens dochter was één van de laatste vrouwen in de Nederlanden die als heks ter dood werd gebracht. De tentoonstelling is tot en met 31 januari te bezichtigen. (SVAL-bestuurslid Leen Ouweneel schreef in De Heraut Schoonhoven van maart 2014 over: 'De gerechts- steen met kring op de Stenenbrug te Schoonhoven 'Lieu de mémoire' van heksen vervolging?') Gouds aardewerk Op zoek naar Van Santen de kleuren van de Gouden Eeuw Bij de Bijzondere Collecties van de Universiteit Amsterdam is de tentoonstelling 'Op zoek naar Van Santen de kleuren van de Gouden Eeuw' te zien. De tentoonstel ling behandelt het relatief onbekende onderwerp van de 'afsetters', dat wil zeggen kunstenaars die verantwoordelijk waren voor het inkleuren van gedrukte prenten en kaarten in boeken. Eén van de tentoongestelde werken komt uit de Librijecollectie. Het gaat om de Prophecien van twelf Sybiiien, uitgegeven door Derick Wijlicks van Santen in 1583. De tentoonstelling loopt tot en met 31 januari 2016. Streekmuseum Krimpenerwaard: Goedewaagen uit Gouda De geschiedenis van het van oorsprong Goudse bedrijf Goedewaagen is een aaneenschakeling van samenvoegingen en fusies van pijpen- en aardewerkfabrieken. wordt het verhaal van dit familiebedrijf in beeld gebracht. www. streekmuseumkrimpenerwaard. ni)

Schatkamer | 2015 | | pagina 27