Een brandstichtster in het Oranjehofje betrapt Jan Lafeber Het Oranjehofje aan de Raam (foto's auteur) 45 Het gezin was in financiële problemen geraakt. Catharina zag geen uitweg meer en zij besloot op die bewuste maandag om haar huis in brand te steken. Op de zolder van de woning overgoot ze de daar liggende turven met petroleum. Een paar met deze brandbare vloeistof doordrenkte turven nam ze mee naar beneden en stopte die in een kastje in de bedstee. Ze haalde het meisje, dat bij het gezin inwoonde, over om mee te gaan wandelen. Nadat ze het huis hadden verlaten zei Catharina, dat ze nog even terug moest om iets op te halen. Vervolgens stak ze op beide plaatsen de petroleum in brand. Toen beide vrouwen terugkwamen bleek de brand te zijn ontdekt en geblust. Als een lopend vuurtje ging op 11 maart 1912 het verhaal door de Goudse Raam- buurt, dat Kaat van Dijk brand had gesticht in haar eigen woning. Deze Kaat was de 24-jarige Catharina van Dijk, huisvrouw van Adrianus Arie Geers. Ze woonde nog maar kort in Gouda. Catharina en Adrianus Arie waren in 1906 in Waddinxveen ge trouwd. Ruim een maand na hun trouwen kwam hun zoontje dood ter wereld. In 1907 werd hun dochter Alida in Waddinxveen geboren en in 1909 hun tweede dochter Johanna Janna. In november van dat jaar verhuisde het gezin naar Gouda. In februari 1910 overleed hun dochtertje Johanna Janna. Adrianus Arie, die oor spronkelijk boomkweker was, had werk gevonden als stoker, want dat beroep had hij toen hij in 1911 het overlijden van zijn zoontje Cornelis van 3 maanden oud aangaf. In het adresboek van Gouda van 1911 wordt hij echter nog 'boomkweeker' genoemd. Zij woonden op de Raam in het Oranjehofje, het laatste hofje dat in Gouda werd gebouwd. Het Oranjehofje was een klein complex van een tiental arbeiderswonin gen, dat in 1887 werd gebouwd. Volgens de stichtingssteen boven de ingang werd de eerste steen gelegd door M.C. van der Burg op 18 juni 1887. Volgens 'Stad van de Gouwenaars', deel 1, blz. 113, is het hofje vermoedelijk ouder. Waar dit vermoe den op gebaseerd is wordt echter niet vermeld.

Schatkamer | 2015 | | pagina 3