12 Adriaan Dekker (1892-1963) vond rond 1930 een aërodynamisch gevormde molenwiek uit. Molens die daarvan werden voorzien heetten ‘verdekkerde mo lens’ en vandaar ook de titel van het boek. Deels overstijgt het boek (uiteraard) het domein van het streekarchief, maar alleen vanwege Leen Dekker (1881- 1964), opa van de auteur, zou het al de moeite waard zijn geweest. Afkomstig uit Hazerswoude vestigde deze zich bij zijn huwelijk in 1907 aan de Holvoeter- brug over de Rotte in Zevenhuizen, vlakbij Moerkapelle, waar het gezin tot 1963 bleef wonen. Leen startte een molenbouwbedrijf in Moerkapelle. Uitgebreid is vermeld hoe hij met zijn broer in 1926 in het Gelderse Neede een korenmolen bouwde uit on derdelen van de Nieuwerkerkse bovenmolen van de Essepolder (de verplaatste Blaardorpse molen). Beschreven is ook hoe het achtergebleven fundament van die molen nog dient als tuinterras aan de Groenendijk, maar niet dat een roede en de korte spruit van de molen in 1999 vanuit Neede terugkeerden naar Nieu- werkerk, en wel naar de Oudheidkamer aan de ‘s-Gravenweg, waarbij ze nog steeds liggen te pronken. (Het was de auteur destijds onbekend, maar intussen heeft hij er een kijkje genomen.) Als gevolg van de teruglopende nieuwbouw van molens was Leen toen ook al architect en aannemer. Het door hem ontworpen raadhuis van Moerkapelle (1925) verdween helaas veertig jaar later al. Leen Dekker werd naast onder nemer nog gemeente-architect van Benthuizen, Bleiswijk, Zevenhuizen en Moerkapelle, opzichter van woningbouwverenigingen, polder- en schoolbe stuurder, voorzitter van het Oranjecomité, secretaris-penningmeester van de kerkvoogdij in Moerkapelle dus, en aan het eind van WOU ook nog BS- commandant. Hij ontwierp het nog bestaande Zevenhuizense oorlogsmonument én een monument voor Moerkapelle, dat echter nooit werd gerealiseerd! Het bevatte de bijbelteksten Psalm 66: 11 en 12 vanwege de inundaties. (Er kwam ook geen ander monument, of men zou de tekst uit 1949 op de nieuwe toren klok als zodanig moeten zien.) De ontwerptekening daarvan in een Rotterdams archief is zeker ook een ontdekking met lokaal-historische waarde! Wat zal de auteur zich trouwens hebben moeten beperken. Op de pagina hiernaast staat nog iets extra’s, en wel uit het archief van de her vormde gemeente te Oosternijkerk (Dongeradeel). Toen in 1927 een predikant vanuit die gemeente naar Moerkapelle kwam en snel daarop overleed, zorgde Leen Dekker voor een grafsteen namens alle gemeenten die ds H. van Elven diende. B&W van Zuidplas ruimden graf en steen op Moerhage begin 2016, omdat ze verzuimden om de door henzelf reglementair vereiste lijst met histori sche stenen te maken! Zie voor meer mijn column ‘Grafruimen Moerhage eeu wig zonde?’ in de rubriek OUD+heden in Hart van Holland van 16 maart 2016. En over Leen Dekker is vast nóg meer te vinden.... Adri den Boer

Schatkamer | 2016 | | pagina 14