Het drukkersmerk van Leeu 34 Geïnspireerd door de publicatie van Rudy heb ik getracht de houtsnedenproductie te localiseren bij de Goudse Birgitten. Ik heb er vrij veel woorden aan besteed. Er zijn argumenten die ervoor pleiten. Maar ze zijn niet zwaarwegend genoeg om doorslaggevend te zijn. We moeten naar alternatieven zoeken. Automatisch kom je dan uit bij de Collatiebroeders, die hogere ogen gooien om vereenzelvigd te worden met een dergelijk productiecentrum. De Collatiebroeders voldoen beter aan de voorwaarden dan de Birgitten omdat zij van oudsher bezig geweest zijn met (commerciële) boekproductie; veel meer dan de Birgitten, waarvan in feite maar één handschrift overgeleverd is dat aan hen toegeschreven kan worden. De Collatiebroeders namen bovendien de drukkersactiviteiten over toen Gheraert Leeu naar Antwerpen verhuisd was. Ook zijn er overeenkomsten tussen het ge dachtegoed van de Collatiebroeders in hun collaties en dat van Leeu, zoals dat naar voren komt in zijn vernieuwende literatuur voor de burgerij. Ik geef hen de meeste kans. Maar we kunnen natuurlijk ook niet de particuliere ambachtslieden, de ‘zzp-ers’, uit sluiten. Het is denkbaar dat alle drie de gegadigden een rol gespeeld hebben; dat zowel de Birgitten, als de Collatiebroeders, als particuliere ambachtslieden houtsne den hebben gemaakt voor de boekproductie, of twee van de drie partijen. We zullen het wellicht nooit met zekerheid weten. Wat ik hiermee heb laten zien is hoe onderzoek werkt. Geïnspireerd door een publi catie krijg je een idee of een opvatting die een en ander zou kunnen verklaren. Dat probeer je uit te zoeken. Op de zoektocht naar bewijzen voor die verklaring denk je soms dicht bij een antwoord te zijn, maar dat blijkt het toch net niet te zijn. Dan ga je op zoek naar een alternatief. Soms past dat alternatief minder goed in het plaatje dan het eerste denkbeeld, maar soms past het er beter in. In het beste geval ver klaren de antwoorden onomstotelijk dat wat je wilt aantonen. In dit onderhavige geval zijn we er niet uitgekomen. Meer dan suggesties heb ik niet kunnen geven. Maar het plezier van het uitdenken en uitzoeken was er niet minder om.

Schatkamer | 2016 | | pagina 16