Wil I1 3 I V' Van een kleine kapel op oude kerkhofgrond De bouw van de Van der Vormkapei in Gouda Henny van Dolder-de Wit 37 Gias 58, geschonken door de Goudse bier brouwer Dirck CorneHsz van Reynegom, 1556 St. Goudse Sint-Jan (SGSJ) De oorsprong van de kioostergiazen Toen tien reguliere kanunniken hun gedeeltelijk afgebrande klooster in Stein bij Haastrecht had den vaarwelgezegd, vestigden zij zich in 1551 in een door de zusters Birgittinessen verlaten klooster aan de Raam. Dat moest eerst be woonbaar worden gemaakt, voordat prior Wou ter Jacobsz de kapel liet renoveren. Omdat hij zijn kloosterkerk wilde verfraaien met gebrand schilderde glazen, vroeg hij tussen 1556 en 1559 enkele welgestelde Gouwenaars en religi euzen als sponsor op te treden.2 Of je hem nu mooi vindt of niet... de Van de Vormkapel maakt sinds 1934 deel uit van de Wil lem Vroesentuin. Het bouwwerkje, dat nietig lijkt achter het majestueus oprijzende koor van de Sint-Janskerk, is ooit smalend ‘het wormvormig aanhangsel’ van de kerk genoemd. De waarde wordt dan ook niet bepaald door de architectuur of de locatie, maar bij wat zich binnen in het in terieur bevindt: zeven kostbare gebrandschilder de glazen uit de tweede helft van de 16de eeuw. Hoewel over deze glazen uitvoerig is gepubli ceerd1, volgt hier een korte samenvatting, want zonder deze glazen was er geen kapel geweest. 1 H. van Harten-Boers and Z. van Ruyven-Zeman, The stained-glass windows in the Sint Janskerk at Gouda. Amsterdam (KNAW) 1997, 99-169; R.A. Bosch, De 72glazen van de Sint Janskerk in Gouda. Delft 2008, p. 106-121 2 Er waren elf glazen gepland, een gebrek aan sponsors is misschien de reden dat er slechts zeven in het atelier van Dirck Crabeth werden vervaardigd.

Schatkamer | 2016 | | pagina 19