Architect Willem Kromhout, internet 39 Schouten vertelde ook dat de onbekende schenker bezwaar maakte tegen plaatsing van de glazen in de Librije, een eigen kapel was dus geboden. De kerkvoogden za gen echter geen mogelijkheid aan zijn verlangens tegemoet te komen. Pas tegen tien uur verliet Schouten de vergadering. Ontwerptekeningen voor de kapel Op 13 februari 1933 maakte koster en bouw kundige C.A. Groenendal een schetstekening voor een kapel. Hij was in 1916 aangesteld als opzichter van de restauratiewerken. De kosten werden geraamd op circa ƒ1795. Daar dit ont werp de goedkeuring van architect Willem Krom hout5 niet kon wegdragen, maakte die kosteloos een ander plan. Ook dat ging niet door. De gla zen verbleven inmiddels in een kluis van ‘t Prin senhof te Delft. Een kwestie van geid Opnieuw vormde het kostenplaatje ‘een punt van rijpe bespreking'. Inmiddels had de kerkvoogdij plannen voor de bouw van een kerk in het westelijk deel van Gouda (de huidige Westerkerk), waarmee een groot bedrag was gemoeid: ƒ30.000. Een legaat van de heer W. Prince, groot ƒ10.000, maakte het mogelijk een schuld van ƒ6000 bij de Nutsspaarbank af te lossen, zodat er ƒ4.000 overbleef. Om een afwijzing door de notabelen te voorkomen vroegen enkele kerkvoogden zich af of het mogelijk was de bouw van een kapel ‘buiten de rekening' te houden, want de kapel moest er komen, ‘omdat de zeven glazen hetgeen de kerk aan ge brandschilderd glas bezit in waarde doet stijgen', zo meenden zij. Besloten werd een en ander toch aan de notabelen voor te leggen, maar ook in een gecombineer de vergadering aan de kerkenraad, om duidelijk te maken dat het plan voor de bouw van een kapel verdedigbaar was, ondanks dat ‘de financiële toestand van de (kerkelijke) gemeente zo ongunstig is'. 5 Willem Kromhout (1864-1940) was een belangrijke figuur in de architectenwereld in het begin van de twintigste eeuw. Op zijn naam staat een groot aantal imposante (kantoor)gebouwen, maar hij ontwierp ook meubels en scheepsinterieurs. Hij werkte in een bouwstijl tussen Art Nouveau en Amsterdamse School. Vanaf 1898 maakte hij met de architect Jos Cuypers deel uit van de Commis sie voor de Restauratie van de Sint-Janskerk.

Schatkamer | 2016 | | pagina 21