Uitgevers-Maatschappij ‘De Poolpers’ te Gouda? 45 <deX ^der^ndT Thea van Wordragen Op een boekenmarkt had ik twee boekjes gekocht die uitgegeven waren door ‘De Poolpers’ te Gouda. Ik ben op zoek gegaan naar uitgeverij ‘De Poolpers’ en ik kwam tot de ontdekking dat deze uitgeverij nooit in Gouda gevestigd was. In ‘Het clandestiene boek 1940-1945’ van Lisette Lewin (Van Gennep Amsterdam 1983 [p. 328]) vond ik het volgende: ‘De Wormerveerse drukkerij had bovendien een eigen clandestien uitgeverijtje, dat nu eens 'De Poolpers’, dan weer ‘In den Bloemhof’ heette. Bij de Poolpers verscheen: 'Daar moet veel strijds gestreden zijn...', een bloemlezing uit oud-Nederlandse, voor de goede verstaander actuele gedichten van onder andere Cats, Revius en Vondel, door Yda Andrea uitgezocht. De Poolpers bevond zich zogenaamd in Gouda. Met zijn personeelsbestand van rond de zestig man was Meijer’s Boek- en Handels- drukkerij in Wormerveer een kleiner bedrijf dan Enschedé (twintig keer zo klein), maar het bedrijf hoorde toch ook tot de grotere drukkerijen waar clandestiene boekjes zijn gemaakt. In het geheel drukte het bedrijf 60 titels, en dat is weer drie maal zoveel als Enschedé met 21 titels. Meijer’s Boek- en Handelsdrukkerij heeft zich in bezettingstijd meer beziggehouden met het voeden van de hongerenden dan met drukken. De twee eigen uitgeverijtjes hadden tot doel 'behoeftige auteurs te belonen en we! in natura. Waarom is ‘Gouda’ais plaats van uitgave vermeid? In het Zaans Stadsblad van 2 december 2009 staat in het artikel ‘Historische ten toonstelling Drukkerij Meijer’ het volgende: ‘In 1890 legde Gerrit Meijer de basis voor dit bedrijf door een boekwinkel te beginnen op de hoek van de Goudastraat en de Wandelweg te Wormerveer.’

Schatkamer | 2016 | | pagina 27