Adri den Boer AT Joods Gouda I verscheen in 2012 en is in nummer 2013-1 van dit blad besproken door ds G. Hette Abma. ‘Het is vooral een waardevol boek als naslagwerk’, was zijn laatste zin, en dit geldt ook voor Joods Gouda II. De geschiedschrijving over Joods Gouda is met het handboek uiteraard nog nooit helemaal definitief. De website www.jonet.nl meldt zo nog (sinds onbepaalde datum): ‘In Gouda Goverwelle - een gebied dat een jaar of dertig geleden met zand is opgespoten en bebouwd - is een stuk van een grafsteen gevonden met de volgende tekst: 'Hier is begraven. Een be langrijke vrouw. Esther dochter van der eerbiedige Asjer Ha-Kohen weduwe der eerbiedige Joseph Sjmsjon overleden op zondag 25 Nissan en begraven op Maan dag 26 in hetzelfde maand. Het onderste stuk van de steen ontbreekt. Ontbreken zal voor weinig in dit boek gelden! In andere gevallen is het vermelde een mooie start voor verder zoeken. De mij nog onbekende Kahn-passerfabriek die erin voorkomt bijvoorbeeld maakte me nieuwsgierig. In Trouw/Kwartet van 12 april 1975 bleek een interview te staan met Hugo Kahn onder de kop ‘Met tien gulden op zak passerfabriek opgericht’. (Digitaal te vinden op www.leiden.courant.nu, maar op www.delpher.nlstaan ook interviews met hem uit andere kranten, van De Telegraaf tot Het Vrije Volk.) Verwaijen vond veel, maar zocht bijvoorbeeld ook namen bij een groot aantal fo tootjes van Goudse Joden. Dat leverde hem geen enkele reactie op, al zijn ook die pasfoto’s in een bijlage opgenomen. Verder zijn juist in dit deel de afbeeldingen een sterk punt. Natuurlijk bleef er van rijken meer bewaard dan van armen, maar ook faillissements- en politieberichten werden niet geschuwd. En wie wist van een Van Buurenmuseum in Brussel als nalatenschap van een geboren Gouwenaar? Hoe gedegen het boek van Verwaijen is kunnen we constateren op de website www. goudsmetaheerhuis. nh ‘Zijn bevindingen leidden ertoe dat het aantal bij naam bekende omgebrachte Joden uit Gouda uiteindelijk moest worden bijgesteld van 327 naar 385. Met dank aan de onderzoeker heeft het bestuur van de Stichting Gouds Metaheerhuis daarop in april 2016 de nieuwe namen vastgesteid en alle gegevens in het eigen bestand verwerkt. In de gedenkplaats zullen nu drie nieuwe, geactualiseerde wandborden worden aangebracht. De lijst is uiteraard ook in het nieuwe boek opgenomen. Ook het omslag is knap aansprekend: raam in het trappenhuis van het Israëlitisch Oude Mannen- en Vrou wenhuis mét de namen van bestuurders. Gebouw en raam zijn er nog, maar zónder die namen.... Warm aanbevolen dit boek! Het artikel in AD Gouda over 21 april had een minstens deels onjuiste titel: ‘Oor logsjaren van het Joods leven in Gouda beschreven’, immers, daarin is dit boek niet uniek en dat geldt meer voor gegevens over de eerdere 95 jaar. Encyclopedisch- uniek voor WOU is bijvoorbeeld weer wel een bijlage met plaatsen en aantallen van borden ‘Voor Joden Verboden’.

Schatkamer | 2016 | | pagina 29