xm -iy*r Uit de regio Boekaankondigingen K.reIJ. 50 In de Heilige Gemeente Der Gouwe Joden in Gouda in de Achttiende Eeuw - Bram Veerman heeft een nieuw boek geschreven, getiteld: ‘Zevenhuizen door het oog van de naald. De tragedie op 29 april 1945’. Het boek is recent uit gekomen en, ook bij OZM, te koop voor €15. Het boek gaat met name in op het feit dat de Zevenhuizenaren met de strijd om het jachthuis aan een ramp ontsnapt zijn. Evenals elders in Nederland (Putten bijvoorbeeld) had dit gevecht kunnen leiden tot een massale executie van Zevenhuizenaren. Dat dit toch niet gebeurd is en waar om, kunt u lezen in dit nieuwe boek. - Elly van Gelderen gaf in eigen beheer ‘De turfstekers van de Zuidplas’ uit over een fictief gezin dat in de 18de eeuw in Moordrecht woonde (€16,50). - Het boek ‘In de Heilige Gemeente Der Gouwe. Joden in Gouda in de Acht tiende Eeuw’ werd in maart door Karei Jongeling in eigen beheer uitgegeven (€24,95). Hij heeft voor dit boek in de jaren 2011 tot 2013 en in 2015 onderzoek ge daan in het Streekarchief Midden-Holland. De heer Jongeling was universitair docent Hebreeuws in Leiden. Op de website van boekhandel Smit is te lezen: ‘Het doel van dit boek is tweeledig. In de eerste plaats wordt er aandacht besteed aan de ontwikkeling van de Joodse ge meenschap in Gouda in een wat ruimer his torisch verband. Daarom wordt de houding van kerk en staat ten opzichte van de nog niet of nauwelijks bestaande Joodse ge meenschap in de zeventiende eeuw ook, zij het kort, beschreven. Ook wordt aandacht besteed aan niet-Goudse Joden, zowel kooplieden als misdadigers, want zij be paalden mede de sfeer van de Gouds- Joodse interactie in de achttiende eeuw. In de tweede plaats vindt men hier een uitgebreid overzicht van de groei van de Joodse gemeenschap in Gouda, vooral in de tweede helft van de achttiende eeuw. Voor beide delen van het werk is gekozen voor korte inleidingen en uitgebreide cita ten van de bronnen. In de meeste gevallen gaat het dan om complete teksten, zo als die in de archieven te vinden zijn. De lezer wordt als het ware meegenomen op een speurtocht door de tijd, waardoor hij zeif kennis kan maken met de vele ge noemde Joodse Gouwenaars in de achttiende eeuw.

Schatkamer | 2016 | | pagina 32