“Huut der Goude” Jan-Willem Klein 21 In een publicatie van Kathryn Rudy wordt de aandacht gevestigd op het Goudse Birgittenklooster als mogelijke producent van houtsneden.1 Zij betoogt dat de Birgit- ten eind vijftiende/begin zestiende eeuw experimenteerden met boekversiering door middel van houtsneden, die zij rechtstreeks afdrukten op de beschreven of nog te beschrijven perkamenten bladzijden van de codex. Rudy maakt twee Goudse Psal- ter-breviaria bekend, waarvan de tekst in handschrift is, maar de versiering is aan gebracht door middel van direct op het perkament gedrukte houtsneden.2 De mar ges rondom de houtsneden zijn in het ene geval (Rio de Janeiro, Bibliotheca Natio nal) met de hand versierd met versieringsmotieven die typerend zijn voor Gouds penwerk, de zogenoemde ‘auberginestijl’.3 In het andere geval (Olim Londen, Maggs) zijn er door middel van houtblokjes versierde randen aangebracht. De hout sneden zelf zijn met de hand ingekleurd. We kunnen stellen dat Gouda in de laatste decennia van de vijftiende eeuw een centrum van houtsnedenproductie was. Gouda had weliswaar niet de primeur van figuratieve houtsneden in boeken, maar er zijn er wel de meeste toegepast. Alleen al het feit dat Gheraert Leeu het vaakst van alle incunabeldrukkers van houtsneden gebruik heeft gemaakt, geeft voedsel aan de veronderstelling dat Gouda een productiecentrum van houtsneden geweest is. Maar waar werden al die houtblokken gesneden? Er zijn enkele indicaties dat dat bij de Birgitten ge beurd kan zijn. Birgitten Het Birgittenklooster Mariënsterre te Gouda werd in 1476 door de zeer devote Margaretha van York gesticht.4 De orde van de H. Birgitta was de enige orde met dubbelkloosters, dat wil zeggen kloosters met een aparte mannen- en vrouwenaf deling. Voor het gemak zal ik hier spreken van het Birgittenklooster en Birgitten, maar bedoel daar zowel de mannen als de vrouwen (eigenlijk: Birgittinessen) mee. Een laat-middeleeuws productiecentrum van houtsneden? 1 Rudy 2014 2 De handschriften zijn: Rio de Janeiro, Bibliotheca Nacional, Ms. 50.3.19 en Olim Maggs, Londen (tegenwoordig in privébezit). De combinatie Psalter en brevier is typisch voor de Birgitten in de Ne derlanden. 3 Zie Korteweg 1992, p. 69-70; Klein 1989. ‘Penwerk’ is een versieringstechniek in handschriften die aangebracht is met pen en gekleurde (meestal rode of rode en blauwe) inkt. De ‘auberginestijl’ is vernoemd naar een versieringsmotief dat enige gelijkenis vertoont met aubergines, augurken of komkommers. 4 Over het klooster vooral Taal 1960, passim; een handige korte kloostergeschiedenis in Goudriaan 2001, p. 206-211

Schatkamer | 2016 | | pagina 3