60 Een DKV-krant bij het 80-jarig bestaan in 2007 zou hun WOU zo samenvatten: “In september 1939 vond een extra ledenvergadering plaats. Door de mobilisatie moesten vele leden in militaire dienst. Er werd besloten om toch door te gaan met de repetities onder voorwaarde dat het salaris van de dirigent verlaagd zou worden. De dirigent ging hiermee akkoord. Het laatste concours voor de oorlog was in het weekend van 4 en 5 mei 1940 in Rotterdam-Charlois. Met slechts vijftien leden werd tweemaal een tweede prijs behaald, wat toch een enorme prestatie is te noemen. In de oorlogsjaren werd er zo goed en zo kwaad het kon gerepeteerd.” Volgens de kranten ging het lang eerder goed dan kwaad: in zaal Boerop gaf DKV in de lente van 1941 een ‘Bonte Avond' met populaire muziek voor een ‘zeer talrijk publiek’. De vooroorlogse tuba van DKV (collectie Oudheidkamer Historische Vereniging Nieuwerkerk aan den Ussei) In de zomer van 1940 waren er velen teleurgesteld dat een aangekondigd muziek- tentconcert niet doorging. ‘Reeds werd beweerd, dat de autoriteiten hiertegen be zwaar hadden gemaakt', aldus een krant.35 Die zaterdagmorgen was er echter een moeder van een lid overleden en men be sloot daarom tot uitstel. Op zaterdag 20 juli ging het wèl door, onder leiding van de eigen dirigent Cor van Gent uit Schiedam. Vaderlandse- en volksliedjes werden ten gehore gebracht. Op 6 september stond in dezelfde krant dat een komend concert in verband met de vroeg invallende duisternis eerder zou beginnen. De editie van 13 september versloeg dat gebeuren. Al vanaf half acht waren er talrijke luisteraars. DKV was in topvorm en men applaudisseerde. In juni 1941 deed men in Waddinx- veen mee aan een geslaagd concert in de muziektent aan het Stationsplein. Con cordia van daar speelde vóór en DKV na de pauze: beide hadden Van Gent als diri gent, vandaar de combinatie.36 Door invallende duisternis moest men om negen uur stoppen. Bestuurslid Floris Dul zei in maart 2014: ‘DKV was tijdens de oorlog deels actief, tot de Duitser al het me taal dat men kon vinden wilde omsmelten naar wapens. Toen zijn de instrumenten veilig opgeslagen op de zolder van wat nu café De Tap is, anderen zeggen in een hooischuur van Van der Ham aan de Kerklaan.’ Het leidde de volgende dag tot over dracht van een tuba die de eige naar van De Tap op zijn oude bak- kerijzolder vond, aan de Oudheid kamer van de His torische Vereni ging Nieuwerkerk aan den IJssel. 35 Rotterdamsch Nieuwsblad, 17-7-1940 36 Leidsch Dagblad, 10-6-1941

Schatkamer | 2016 | | pagina 10