62 Gemengde Zangvereniging ‘Nieuw Leven’ De gemengde zangvereniging ‘Nieuw Le ven’ van 1914 startte in de zaal achter café ‘De Zwaan’, toen van Luitjes (nu de chinees op Dorp). Wat later verhuisde men naar de zaal van café l’Espérance van Honkoop aan de ‘s-Gravenweg, waar men tot 1977 zou blijven. Al voor de oor log was de zoon van de cafébaas, Koos Honkoop, ook de secretaris van de ver eniging. Voorzitter was in deze tijd en nog jaren daarna sigarenboer/fotograaf Barend Pruyt. ‘Eereprijs Nieuw Leven Nieuwerkerk 1923’ (collectie Oudheidkamer Historische Vereni ging Nieuwerkerk aan den Ussei) 38 39 40 ‘De financiële moeilijkheden, waarmede de vereniging steeds te kampen heeft en de weinige steun, welke zij geniet uit Christelijke kringen heeft het bestuur genoopt met dit voorstel te komen. Zooals bekend werd het corps geweigerd in de chr. School en het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw, zoodat men was aangewezen op een huurlokaal voor de wekeüjksche repetities, na dit eenigen tijd geprobeerd te hebben, heeft de heer Honkoop zijn zaal gratis beschikbaar gesteld, waardoor het voortbestaan mogelijk werd', aldus De Gorcumer. Het verenigingsgebouw was bij de dorpskerk en dat wilde de muziekvereniging kennelijk net als een schoollokaal gratis hebben. Zouden voor cafébaas Honkoop van l’Espérance met zijn gratis zaal de consumpties hebben meegeteld? Van pen ningmeester Hermanus Zanen is bekend dat hij in 1939 uit het bestuur ging, zelfs als lid bedankte, ook vanwege zijn mobilisatie van augustus 1939. Werd het reper toire bij Honkoop aangepast? Hoe zat het met de dirigent? Er leek geen zegen op de ontzuiling te rusten: zelfs de kranten haalde men niet meer. De vraag is of her start wel serieus is geprobeerd toen de mannen gedemobiliseerd terugkwamen. Vol ledigheidshalve moet ook dit korps echter worden vermeld. Op 30 november 1940 schreef oud-secretaris H. Zanen sinds de mobilisatie zelfs geen lid meer te zijn en dat post maar naar penningmeester H.J. Waardenburg moest.38 Brief in part, collectie De Gorcumer, 25-2-1939 Archief via HVN sinds zomer 2015 bij SAMH: jaarverslagen, notulen jaarvergaderingen en kasboeken Mondacccordeonclub “K.I.E.” Voor de Nieuwerkerkse mondaccordeonclub “K.I.E.” was deelnemen aan een con cours op Hemelvaarstdag 1939 te Bilthoven de eerste participatie in een wedstrijd.39 Van de club ontbreken verdere sporen; ook de afkorting is onbekend. 40

Schatkamer | 2016 | | pagina 12