75 1942. Schellevis bedankte als koordirecteur tijdens de voorbereidingen voor de paaszangdienst. Met vervanger Van Wingerden uit Rotterdam kwam het toch goed. Er was een voorbedrukt programma en medewerking was er ook van de nieuwe do minee J.H.F. Engel te Rotterdam. Op zaterdag 5 september 1942 was er een uitvoe ring in de gereformeerde kerk m.m.v. ‘t Rozenknopje en het kinderkoor. W. Kaptein was organist. Gezongen werd door de kinderen naast het Muizenfeest ook ‘Corvée in ‘t Kamp’. (Gemengd koor en samenzang: ‘Halleluja lofgezongen’.) Alles staat op een A4-stencil, terwijl het programma van 25 cent ook het bewijs van toegang was. In de zomervakantie werd de Chr. School 1 aan de Onder weg (de latere Rehobothschool aan de Schoolstraat) en zo doende ook de repetitieruimte bezet door de Wehrmacht. Eerst werd de gereformeerde en nadien de hervormde pasto rie het alternatief. Met Kerst was er weer een goede zang- dienst. Men bedankte de kerk voogdij en bood een vergoe ding aan die ‘onder dank werd geaccepteerd'.78 Na de Kerst bedankte Van Wingerden. Verheul uit Rotterdam werd tijdelijk zijn op volger. Dit jaar verlieten twee leden de vereniging ‘om in ‘t buitenland te werken’. 78 SAMH, archief Herv.gem. NadIJ, inv.nr. 205 (notulen 15 maart 1943) 79 H.J.Ph.G. Kaajan, Tussen opkomend nationaal-socialisme en herwonnen vrijheid. De Gere formeerde Kerk van Utrecht 1940-1945, in: Jaarboek voor de geschiedenis van het Neder lands Protestantisme na 1800 (3), Kampen 1995, p. 162 80 SAMH, archief Herv.gem. NadIJ, inv.nrs. 5 (notulen 1 november 1943) en 205 (notulen 8 november 1943) 1943. De Rotterdamse dirigent en componist Rocus van Yperen, die later beroemd zou worden, werd de nieuwe directeur. Op 14 april was er een zangdienst in de Lijdensweken en daarna werd er al gerepeteerd voor het zilveren jubileum. In het bezettingsjaar 1943 bedankte de vereniging voor de Kultuurkamer en wijzigde ter wille van het voortbestaan de naam in Kerkkoor de Lofstem. Men schreef over ‘overgedoopt'-z\\v\ van het koor. Elders weigerde men bij voorbaat om onder de Kul tuurkamer te komen, ontbond zichzelf en werden er pas daarna kerk- en kerkkin- derkoren opgericht.79 Mogelijk ging De Lofstem zich toch daaraan spiegelen. De zangvereniging vroeg om de kerk op Eerste Kerstdag na de morgendienst te mogen gebruiken. Kerkvoogden hielden dat aan tot na een gesprek met de kerstfeestvie- rende zondagsschool. Aan de kerkenraad werd gevraagd om haar een kerkbeurt te willen afstaan op zondagmiddag Twééde Kerstdag. ‘Enkele broeders geven met redenen omkleed hun bezwaar te kennen. Er wordt be sloten om het verzoek niet toe te staan. '80

Schatkamer | 2016 | | pagina 25