Boekbespreking De kroon van Gouda ga. 83 '7 JEAN-PHIUPPE VAN DER ZWALUW Jean-Philippe van der Zwaluw, De kroon van Gouda. Veelzijdig voorloopster van de vrouwenbeweging Anna Barbara van Meerten-Schilperoort, uitgeverij Elikser/ 42e verzameling bijdragen Historische Vereniging die Goude, 404 p., Leeuwar- den/Gouda 2016, €24,95 ‘Anna Barbara van Meerten-Schilperoort was een bijzondere vrouw. Ze groeit in het twee de kwart van de negentiende eeuw uit tot een van de bekendste en geliefdste vrouwen van ons land. Als schrijfster, redactrice, pe dagoge, reizigster, schooihoudster, onderwij zeres, reciasseringswerkster en maatschappe lijk werkster is ze haar tijd in menig opzicht ver vooruit. Met haar unieke en succesvolle tijdschrift Pené/opé roept ze vrouwen op deel te nemen aan de maatschappij en legt ze de basis voor een nationaal seksebewustzijn. Bij haar dood in 1853 krijgt ze tal van eretitels mee, zoals ‘vriendin der armen’, 'vriendin der gevangenen', ‘Neêrlands kindervriendin’ en ‘de kroon van Gouda'. Binnen enkele maanden wordt een monu ment te harer nagedachtenis onthuld. Maar wie was ze eigenlijk?' Zo start de achterflaptekst, en het boek geeft daarop een uitputtend antwoord. Ere lid Henny van Dolder ontving op 7 november het eerste exemplaar, omdat ze net als Anna een autodidact met vele publicaties is. De laatste wint het, maar was dan ook (haast?) onovertrefbaar. Verder werden ook voor dit boek weer vijf publicaties van Henny van Dolder benut! Na haar overlijden in 1853 was Anna een bekende Nederlander. Bij haar begrafenis werden de woorden gesproken waaraan de titel is ontleend: ‘De Kroone is Gouda van het hoofd gevallen’. Er kwam een haut-reliëf van Ignatius of Johan Stracké (zie het boek!) met onder meer haar portret in de Sint Janskerk. De auteur signa leert dat dat nu half verscholen staat ‘achter een ongebruikte preekstoel’. Henny van Dolder viel dat ook al op in haar boekje van 1993 over de Sint Jan, al schreef zij netter over ‘de koorpreekstoel’ (en signaleerde ze ook in de herdruk van 2013 dat het in 1854 toegevoegde ijzeren hek rond het gedenkteken 'er in de jaren dertig van deze eeuw nog stond’. De biografie bevat een foto uit 1906 met zeker dat hek, maar naar het lijkt nog zonder de inscriptie I. Stracké op het reliëf.) Na haar begrafenis gold landelijk voor Anna langzaamaan het zesde vers van Psalm 49, zoals ze dit ook zelf in die kerk wel zal hebben gezongen: ‘Men denkt niet meer aan hun verleden staat, wijl al hun glans met hen in 't graf vergaat....Vanaf 1948 wordt dat in publicaties toch weer anders: waarmee en hoe is in het boek te vinden. Het zijn al dan niet doorwrochte deelstudies, maar een levensbeschrijving bleef uit. Veelzijdig voorloopster van de vrouwenbeweging Anna Barbara van Mccrtcn Scliilpcroort WrdT A.II.VAN MKKHTKN.

Schatkamer | 2016 | | pagina 33