Adri den Boer 84 Zo’n biografie is er nu dus wel! Wie wist bijvoorbeeld dat het dagprogramma voor jonge vrouwen van 5 tot 23 uur liep? En dat de drie maaltijden acht uur uit elkaar lagen? Nu lees je dan ook als keerzijde dat Anna geen goede moeder en huisvrouw kan zijn geweest. Toch bezorgde ze van een vertaald Duits werk een bewerking on der de titel ‘Woorden van moederlijke liefde mijne dochter Mathilda’. (Van haar zes eigen kinderen stierf Leonard al binnen een jaar na zijn geboorte en haar jongste dochter toen ze 30 was.) Overigens veronderstelde Henny van Dolder sinds 1993 al in genoemde boekjes over de Sint Janskerk dat de dagschool een welkome aanvul ling was op het gezinsbudget! De biografie kent veel verrassingen en over meer dan alleen de domineesvrouw. Wie wist zo dat als enige grafsteen in de Willem Vroesen- tuin die van haar zwager ds J.H. Krom resteert? Of dat Museum Gouda in depót haar pendule heeft die bij haar dood zou zijn stilgevallen, net zoals in het lied van ‘Grootvaders klok’ gebeurde? Of dat op een gevel aan de Kleiweg ook haar silhouet te vinden is en Gouda haar dus niet vergat? Gememoreerd worden uiteraard ook de recente Goudse ‘hypes’, zoals het Anna Barbarajaar 2014/2015, met aan het eind zelfs een nieuw grafmonument op de Oude Begraafplaats. Ook daarop prijkt boven aan trouwens al de tekst ‘De kroon van Gouda’. Alle kwalificaties van Anna doen haar tekort. Dat geldt ook die magere van het Goudse straatnaambordje uit 2006: ‘Houdster van de dag- en kostschool voor jonge jufvrouwen’. Dat verklarende en redengevende onderschrift spelt trouwens Schilperoort met een d in plaats van met een t. Het zal de auteur meer dan wie ook zijn opgevallen en hij heeft de ambtelijke fout dus met de mantel der liefde bedekt! Je kunt je zelfs afvragen of het ‘veelzijdig voorloopster van de vrouwenbeweging' in de ondertitel van dit boek ook niet te beperkt is, maar dat corrigeert de achterflap dan al. De stichting Vrienden van Archief en Librije komt als uitgever tweemaal bij de ge raadpleegde bronnen voor. In 1984 gaf deze een fotomechanische herdruk uit van Van Meertens vertaalwerk van een Duitse ‘vrouwenencyclopedie’ en in 2014 volgde samen met Jan Willem Klein een editie van haar beschrijvingen van Gouda. Het boek zij van harte aanbevolen. Met deze biografie is de herinnering aan een bij zondere vrouw compleet. In mijn exemplaar was de tekstpagina 292 blank. Dat was eigenlijk de enige - en naar bleek incidentele - misser in het hele boek, maar intus sen is er een kopietje uit een ander exemplaar ingevoegd.... Bijlagen bij het gedegen boek zijn: Voorlopig overzicht oeuvre Anna Barbara van Meerten-Schiiperoort Uitgifteschema Penélopé 1821-1835 Conversieschema Almanak voor de Jeugd.

Schatkamer | 2016 | | pagina 34