Boekbesprekingen ïi Op de pagina's 65-72 prijkt 'Gouda. De Goudse stadslibrije' van Jan Willem Klein, tot mei 2017 nog verantwoordelijk voor het beheer hiervan door SAMH. Hij droeg zijn bijdrage op aan mevrouw W.A. Zuijderhoudt-Hulst, auteur van het proefschrift Geschiedenis van de Goudse librije gedurende het verblijf in de St.-Janskerk (1976), eveneens verschenen als bundel van de Oudheidkundige Kring Die Goude. Klein in eindnoot 1: 'Ondanks allerlei bezwaren is het - als geschiedschrijving van de Goudse librije - een belangrijk boek. In 2011 zijn de onderzoeksdossiers van Zuijderhoudt-Hulst geschonken aan het Streekarchief Midden-Holland door de be heerder van het materiaal, de heer A.D. Renting. Het materiaal is toegevoegd aan het librije-archief.' Klein laat de geschiedenis van de Goudse stadslibrije beginnen in 1594. Toen overleed pastoor Frederick de Lange en nam de Goudse magistraat als eerste de boekencollectie van de St. Janskerk in. Uniek trouwens dat de ingang van de librije in de S. Janskerk zichtbaar bleef, met de steen 'discere ne cesses' (houd niet op met leren). Over de librije is door de auteur al meer gepubliceerd. Wie die bijdragen kent zal veel herkennen - nog niet alle prima illustraties - maar de clou is nu natuurlijk de publicatie in landelijk verband. Vrij van het Spaanse juk en mét de Prins van Oran je overgegaan naar de gereformeerde godsdienst, stichtten veel stadsbesturen in de Republiek der Verenigde Nederlanden aan het einde van de 16e of in het begin van de 17e eeuw een openbare biblio theek. Historische stadsbibliotheken in Nederland biedt voor het eerst een overzicht van deze vroege stadsbibliotheken. Het 450-jarig bestaan van de voorbeeldig bewaard gebleven monumentale ket- ting-bibliotheek te Zutphen vormde de aanleiding voor dit boek. Gerenommeerde boekhistorici en beheerders van historische, stedelijke boekenver zamelingen presenteren hier de ontstaansgeschie denis en de inhoud van hun bibliotheek. Aan bod komen de bibliotheken van Amsterdam, Haarlem, Alkmaar, Enkhuizen, Edam, Leiden, Gouda, Rotter dam, Utrecht, Deventer, Zutphen, Franeker, Gro ningen, Maastricht, Antwerpen en die in de provin cie Zeeland. Een aantal van deze collecties is in veel gevallen mettertijd in andere instellingen terechtgekomen. De in deze bundel verzamelde artikelen nodigen uit om de gang van zaken in de ene stad met de andere te vergelijken. Samen geven de bijdragen een beeld van de waarde die in de stedelijke samenleving van de vroegmoderne tijd aan boek en openbare bibliotheek werd gehecht. Studies over openbare stadsbibliotheken in de Nederlanden vanaf circa 1560-1800 t-'dr r««i» M tr B«4k> Bedaux Leerintveld (red.), Historische stadsbibliotheken in Nederland. Studie over openbare stadsbibliotheken, 176 p., ISBN 9789462491441, Zutphen 2016, 39,50 Historische Stadsbibliotheken m Nederland

Schatkamer | 2017 | | pagina 13