KBS 12 "JP1 Het herdenkingsbord naar aanleiding van de modernisering van de librije in 1647- 1649 is terecht ook afgebeeld, maar de verblijfplaats van nu (Gouwedepot in Zuid- plas) wordt niet genoemd. Misschien omdat de auteur zelf er te dichtbij zit en er (te)veel van weet? Bezoekers van de oude studiezaal van het streekarchief kunnen dezelfde vraag stellen over de ingelijste 'Naamen en wapenen vd Heeren Librije- meesteren der Stad Gouda'. Hetzelfde geldt voor de enkele afgebeelde plankjes van de 'plankcatalogus'. Natuurlijk kan er bij het streekarchief naar worden geïnfor meerd, of kan gewoon worden verondersteld dat de Goudse objecten zich wel in het SAMH-Gouwedepot in de gemeente Zuidplas zullen bevinden. Maar misschien kunnen deze museale objecten met foto en toelichting ook wel op de website daar van komen te staan? Ze zijn het waard! Het Goudse gemeentearchief en de stadslibrije zijn vanaf eind 19e eeuw bij elke verhuizing steeds samen opgetrokken en in 1979 zijn ze daadwerkelijk samenge voegd. Het college van librijemeesters werd opgeheven en de librijecollectie werd onderdeel van de archiefbibliotheek. De stadslibrije is nu een afgesloten collectie; nieuwe aanwinsten worden ondergebracht in de gesepareerde archiefbibliotheek. 'Ook nu het Streekarchief Midden-Holland een gemeenschappelijke regeling is, blijft de librijecollectie gemeente-eigendom', aldus Gouwenaar Klein. De mooie publicatie over een prachtige librije is een mooi slot van zijn loopbaan. Toch moeten zijn laat ste zinnen luiden: 'Maar wat men mist is de trots over een dergelijk bezit. Men weet nauwelijks dat men dit culturele erfgoed in huis heeft. Het belang ervan wordt he laas niet onderkend.'Jan-Willem Klein zal de librije niet loslaten, en andersom! Adri den Boer De graven van Blois heren van Schoonhoven en Gouda H.A. Verhoef, De graven van Blois, heren van Schoonhoven en Gouda. Da gelijks leven aan het Hof opgetekend uit de middeleeuwse jaarrekenin gen, Schoonhoven 2016, 248 p., €24,95 (plus €3,95 verzendkosten bij be stellen op www.historischeuitgavenschoonhoven.nl) Dit prachtboek is het resultaat van meer dan dertjg jaar bestuderen en transcriberen van de 'Bloise rekeningen' door Hennie Verhoef. (Er is daarboven toch ook een pagina met gebruikte lite ratuur.) Tussenkopjes zijn niet alleen in de vorm van 'Het boekjaar 1361', maar ook meer inhoude lijk, zoals 'Heer Jans bastaardkinderen' en 'De gro te brand in Gouda'. (Jonker gaf Jan daarna veel hout aan Gouda.) De 'kasboekbron' leidt vaak tot alleen vermoedens, maar daarmee is correct omgegaan. Over geld voor een paar kousen van Gherrit de Wilde, 'want Jan hem de sine verbarnt hadde', staat er zodoen de: 'Hij gooide ze vermoedelijk in de kachel.' Dat het werk de lokale geschiedenis overstijgt blijkt al uit de topografische index, al blijft Gouda na Schoonhoven daarin de tweede. Dagelijks leven aan het Hof opgetekend uit de middeleeuwse jaarrekeningen HAWhoef

Schatkamer | 2017 | | pagina 14