15 Wilt u meer weten over dit digitaliseringsproject en de samenwerking met Family search, bekijk dan onze veelgestelde vragen. Voor het indexeren en koppelen van gegevens aan de scans gaat het streekarchief later dit jaar een vrijwilligersproject starten. Wilt u meehelpen? Volg dan de berichtgeving van het streekarchief via deze website, nieuwsbrief of sociale media. U kunt zich ook alvast opgeven via e-mail info@samh.nl. Sinds eind februari is of was een deel van de akten van de Burgerlijke Stand-akten, de huwelijksbijlagen en het register van Belgische vluchtelingen tijdelijk niet raad pleegbaar. De akten van de Burgerlijke Stand zijn op de studiezaal in de Chocolade fabriek in Gouda in deze periode wel gewoon beschikbaar op microfiche. Wilt u weten of een specifieke akte of register ter inzage is? Neemt u dan contact op met het streekarchief via info@samh.nl. Cathelijne Timmermann (SAMH) In Nieuwerkerk eeuwse grafsteen herontdekt In 1927/1928 moet bij de restauratie van de Nieuwerkerkse dorpskerk een hele oude grafsteen zijn ontdekt en waarschijnlijk in stilte zijn opgeborgen in een net nieuw schuurtje. Eind maart 2017 is die steen (72 x 31 cm) daarin herontdekt. De tekst is (met dank aan Jan-Willem Klein): 'hier ieit begrauen nanne dirck soon bit voor die sijle'[= ziel]. We weten wie dat is en dat de steen van (circa) 1563 is. Prof.mr. M. Bos publiceerde in 1968 in Zuidhollandse Studiën XIV een arti kel over 'Lenaert Nannesz., schout van de ambachtsheerlijkheid Nieuwerkerk aan den IJssel (1575-1586)'. Ook diens vader Nanne Dircxzoon (circa 1495-1563) komt daarin aan bod. Niet alleen uit de archieven, maar ook uit de literatuur was Nanne dus al een bekend persoon. Hoe bekend is dat de steen in 1927 moet zijn herontdekt? Uit 1922 dateren boeken met 'Genealogische en heraldische gedenkwaardigheden in en uit de kerken der provincie Zuid-Holland'. In deel Ha daarvan komt Nieuwerkerk voor en de twee 19de-eeuwse grafstenen van bij de kerk ook, maar deze steen van Nanne niet. (Adri den Boer)

Schatkamer | 2017 | | pagina 17