1 lm 11 O 3 I De fraaie afdruk in rode was die bewaard is bij het zegelstempel in Londen Afgebeeld is een blootvoetse St. Johannes de Doper, de patroonheilige van de kerk, die met zijn rechterhand wijst naar het Agnus Dei (Lam Gods) met kruisbanier in zijn linkerhand: het bij deze heilige gebruikelijke beeld van het Lam, dat een kruis draagt en bloedt uit de borst, terwijl het bloed wordt opgevangen in een kelk. Dat verwijst naar de tekst: Ecce agnus Dei, qui toiiit peccata mundr. Zie het lam Gods, dat de zonden van de wereld draagt (Johannes 1: 29). Het symboliseert Jezus, die Zijn leven offert om de mensheid van zijn zonden te redden. De moeder van Johannes, Elisabeth, was al bejaard toen zij van hem beviel. Zij was verwant aan Maria. Johannes' geboorte werd aangekondigd aan zijn vader, de priester Zacharias, door de aartsengel Gabriël, net als korte tijd later die van Jezus aan Maria, en hij werd daarbij de wegbereider van de Messias genoemd. Jezus liet zich door Johannes dopen in de Jordaan. Daarbij werd Jezus pas herkend als het Lam Gods toen de Heilige Geest tijdens het dopen als een duif op Zijn hoofd neer daalde (Johannes 1: 32-33). Johannes is geplaatst in een hooggotische monstrans (letterlijk: een hostiehouder, van het latijnse monstrare. tonen), die als het ware een doorsnede van een kerk geeft, naar het oosten gezien. Het beeld staat dan in het koor op de plaats van het hoogaltaar, met aan de zijkanten 'zijbeuken' met 'luchtbogen'. Deze lijken figuratief als kale boomtakken te zijn weergegeven. V

Schatkamer | 2017 | | pagina 5