I 5 Een lelie is op zijn eigen zegel aan de oorkonde van 1487 drie keer rechts (heral disch links, zie de afbeelding op pagina 6) te zien (geplaatst: twee boven één) en op het vroegere zegel van hem uit 1477 drie keer op rij met vier zespuntige sterren tussen de bladeren in het schildhoofd. Op het eerste doorsneden zegel hierna links boven lijkt nog een fabeldier te zien (klimmende griffioen?) en op het zegel rechts onder doorsneden in drieën is middenop een beurtelings gekanteelde balk te zien, en onder in de schildvoet een boom met bladerdak Als randschrift lijkt slechts 'Kraenl.' zeker leesbaar.8 Mogelijk staat de Heilige Geest hier nog boven, maar de afdruk is te slecht om dat met zekerheid te stellen. Aanhef van het charter van 1477: Ego Adam de Kraen/eyde presbiter, pastorq(ue) et Rector p(ar)ro(chia)Hs ecd(es)i(a)e sancti Johannis Baptiste opidi Gouden(sis): Ik Adam van Kraen/eyde priester, pastoor en rector van de parochiekerk van de heilige Johannes de Doper van het stadje Gouda Pastoor Adam van der Craenleyde Volgens Taal was deze pastoor, met als patroniem Woutersz., mogelijk afkomstig uit Gouda, deed hij zijn eerste mis als priester daar in 1455 en zijn zijn ambtsjaren als pastoor van 1476 tot ca. 1503.9 Hiertegen lijkt te pleiten dat hij eerder deservi- tor vicarie perpetue permanente plaatsvervanger [van de pastoor]) in 1473 te Bergen op Zoom genoemd werd.10 Van pastoor Adam is nog een gaaf eigen, maar afwijkend ouder zegel bewaard uit 1477, wanneer hij als pastoor en rector van de parochiekerk van St. Johannes Baptista, aan het St. Claraklooster van de derde orde van St. Franciscus dezelfde rechten verleent die zijn voorgangers Petrus Enguechin op 10 juli 1470 en Arturus de Borbon op 1 november 1475 hadden verleend. Bovendien beloven de zusters eens per jaar een jaargetijde met vigilie van negen lessen te houden voor de over leden pastoors, onderpastoors en kapelaans der parochie.7 7 SAHM, Kloosters inv.nr. 191/regest nr. 608 8 Met dank aan René Kappers 9 Taal, De Goudse kloosters...., p. 92 en 98-99 10 A. Bijsterveld, Laverend tussen Kerk en wereld. De pastoors in Noord-Brabant 1400-1570 (diss. VUA Amsterdam 1993), bijl. 6

Schatkamer | 2017 | | pagina 7