Aanstaanden Woensdag gelijktijdig in Zaal <Heil des SAMENKOMSTEN Advertentie Goudsche Courant, zondag 16 september 1888 Volgens een 'Bladvulling' als nawoord werd bekommerde zielen niet toegeroepen: 'De kerk van Sint Jan kan u redden, of die van den Singel, of van de Turfmarkt, of van de Peperstraat!', maar de naam van Jezus. Een voetnoot legt uit wat met die adressen is bedoeld: 'De lezer buiten Gouda wete dat hiermede bedoeld worden de Ned. Herv. Kerk, de Chr. Geref Kerk, de Doleerende Kerk, en de vergadering der zg Darbyisten. (Vergadering van Gelovigen) H.C. Edauw was een bekende Goudse boekhandelaar en uitgever. Het teruggevonden exemplaar is in egaal zwart ingelijmd. De naam van de vroegere eigenaar is er helaas uitgeknipt.... Had in augustus alleen de kermis een advertentie (3/8), op 19 september 1888 was er volgens bijgaande advertentie een soort terugkomavond van de 'Samenkomsten', waarbij liederen uit het boekje 'bij eiken Boekhandelaar te koop') werden gezongen. De avond werd gehouden in de Lutherse kerk én in de zaal in de Peperstraat. Uit mankeren van meer boekjes en verdere krantenadvertenties lijkt het al een eenmalige week en een dito terugkomavond te zijn geweest. De Hervormde kerkenraad diende in 1890 ook (weer) een voorstel in om de kermis af te schaffen. Na de afwijzing reageerde dr Gunning met een fel pamflet. In 1932 werd de kermis afgeschaft. Na 1952 kwam hij terug op Klein Amerika en sinds 1974 is er weer een kermis op de markt.12 12 Henkjan Sprokholt en Henny van Dolder-de Wit, Gouda viert feest (OMD 2006), p. 52 en 73 30 19 SEPTEMBER zullen, de Luthersche Kerk en in de Volks» (Peperstraat), plaats hebben, met medewerking van het Zang koor der Jongedochters-Vereeniging. De te zingen liederen zyn afgedrukt in het boekje «Onze Samenkomsten» dat voor 25 ct by eiken Boekhandelaar te koop is, en ook des avonds in het gebouw verkrygbaar zal wezen. Alle plaatsen zijn vrij. Aanvang ten half acht ure. De deuren worden om half zeven opengezet.

Schatkamer | 2017 | | pagina 16