16 Over het geheel genomen zal de toenmalige in de gebrandschilderde ramen geïnte resseerde toerist, die meestal tot een wat meer geprivilegieerde groep behoorde en in 1749 al drie stuivers, toen veel geld, entree moest betalen voor de bezichtiging van de kerk, geen geld overgehad hebben voor de toch wel groot uitgevallen pla ten, en bleef het kerkbestuur, ook omdat men langzamerhand het bestaan van de gravures vergeten was, met de voorraad zitten. 18 SAMH, KM, inv.nr 46. fol. 11 en 12. Memorie van reso/utien aangaande de St. Jans-kerk binnen Gouda en de principaaiste Zaaken, by heeren kerkmeesteren, in derze/ver administra tie en opzigt over de gemelde kerk, van tyd tot tyd, gade te slaan en te observeeren. Te Gou da, by Wouter Verb/aauw, 1776 19 SAMH, Notulen College van Kerkvoogden Hervormde gemeente Gouda, 4 maart 1912 20 P. Beelaerts van Blokland en W.S.G. Le Grom,Catalogus der tentoonstelling Goudse Glazen. 24 juni-31 augustus 1938, Gouda 1938 Beheer en gebruik Voor de bewaring van de originele door Tanjé gegraveerde koperplaten, die voor zien zijn van een beschermende laag schellak, was in het verleden een speciale kist gemaakt, die ernstig was aangetast door de boktor. Daarom werd in de zeventiger jaren van de twintigste eeuw een nieuwe eiken kist vervaardigd, die in de speciaal voor de cartons gebouwde kluis wordt bewaard. Het kerkbestuur is zich toch altijd wel bewust geweest van het belang der gravures. Want in 1776 werd het nodig geacht in een gedrukte verzameling beheersbesluiten de zorg ervoor op te nemen onder de kop 'Van de Kerkglazen'. Daaruit blijkt dat de koperen platen en de afdrukken toen bewaard werden in een kast op de orgelgalerij. Intussen bleek de prijs ook drastisch omhooggegaan te zijn, want men bepaalde: 'Deeze gemelde Prenten worden den liefhebber van fraaie Prentkunst, ten hunne verzoeke en ten behoeve van de Kerk, verkocht voor vierentwintig Guldens het exemplaar.'18 Ver moedelijk wordt daarmee de hele set prenten bedoeld, zoals uit enkele afrekenin gen in het begin van de negentiende eeuw blijkt. Door de verkoop en schenking vanaf 1735 berusten losse exemplaren of sets van deze gravures in prentencollec- ties van particulieren en diverse Nederlandse en buitenlandse musea. Tegenwoordig wordt een dergelijke gravure een enkele keer te koop aangeboden voor méér dan vierentwintig gulden! Bij de oprichting in 1874 van de Goudse oudheidkamer, de voorloper van het huidi ge 'Museum Gouda', werd een set prenten geschonken. In juli 1877 kon men de gravures van de in Bolsward geboren Tanjé zien in de 'Historische Tentoonstelling van Friesland', die in Leeuwarden werd gehouden. En in 1912 werden ze op initia tief van de Goudse Kamer van Koophandel door het kerkbestuur uitgeleend voor de 'Ideal Home Exhibition' te Londen voor een expositie in een Oud-hollands huisje.19 In 1938 werden ze geëxposeerd in de grote Goudse Glazententoonstelling die in de St. Janskerk werd gehouden ter gelegenheid van de voltooiing van de restauratie der gebrandschilderde ramen.20 Vervolgens zijn in de loop der jaren regelmatig voor gelegenheidstentoonstellingen in binnen- en buitenland verschillende prenten uitge leend.

Schatkamer | 2019 | | pagina 18