Geraadpleegde bronnen en literatuur 20 Een onvoltooid en niet algemeen bekend, maar bijzonder achttiende-eeuws 'toeris tisch' project met een bijzondere kunsthistorische waarde staat daarom nog steeds ter beschikking van de, zoals de kerkmeesters in hun reglement uit 1776 stelden, 'Liefhebber van fraaie Prentkunst'. Het zou de moeite waard zijn aan deze prenten en hun vervaardigers eens een tentoonstelling te wijden! H. van Dolder-de Wit, Met tekenstift, burijn en penseel. De prentencollectie van de St. Janskerk te Gouda. Gouda 1998 H. van Dolder-de Wit, De Sint Janskerk in Gouda. Mensen en monumenten in een oude stadskerk. Delft 20132 X. van Eek, C.E. Coebergh-Surie en A.C. Gasten, The stained-giass windows in the Sint Janskerk at Gouda. The works of Dirck and Wouter Crabeth. Corpus Vitrearum Netherlands, dl 2. Amsterdam 2002 C. Kramm, De Goudsche glazen of beschrijving der beroemde geschilderde kerkglazen van de Groote of St. Janskerk ter Goude. Gouda. G.B. van Goor 1853 CJ. de Lange van Wijngaarden, De Goudsche Glazen of geschilderde kerk glazen der Groote of Sint-Janskerk van der Goude. 's-Gravenhage 1819 Zs. van Ruyven-Zeman, The stained-glass windows in the Sint Janskerk at Gouda, 1556-1604, Corpus Vitrearum Netherlands, dl 3. Amsterdam 2000 Zs. van Ruyven-Zeman, J.P. Filedt Kok, L.H. Hage, A.R. de Koomen, De car tons van de Sint-Janskerk in Gouda [Delft 2011] Zs. van Ruyven-Zeman, Stained glass in the Netherlands before 1795. Part ii. The South. Corpus Vitrearum the Netherlands, dl. 4. Amsterdam 2011. A.AJ. Rijksen, Gespiegeld in kerkegias. Hollands leed en vreugd in de glas schilderingen van de St. Janskerk te Gouda. Lochem [1947] W. Veerman, Inventaris van het archief der kerkmeesters van de Hervorm de Gemeente te Gouda. 1573-1820, Gouda 1968. Manuscript (Streekarchief Midden-Holland te Gouda) Bijzonder is ook dat er enkele afdrukken bewaard zijn gebleven met aanwijzingen voor door de graveur uit te voeren correcties.21 Het is duidelijk dat er eveneens zo nu en dan afdrukken van gegraveerde koperpla ten zijn gemaakt vóór 1737, ten behoeve van de handel. Zoals eerder vermeld, zijn na de aankoop van de gegraveerde koperplaten en afdrukken in december 1763 van enkele ramen vijftig afdrukken bijbesteld. Hoe vaak dat in volgende jaren ge beurd is kan niet meer worden nagegaan. Evenmin is het mogelijk duidelijkheid te krijgen over de oplage van afdrukken, gemaakt tijdens het leven van Boëthius. 21 F. Muller, Beredeneerde beschrijving van Nederlandse historieplaten, zinneprenten en histo rische kaarten. Herdruk. Eerste deel. p. 92. nr 693b. Amsterdam 1970 (Muller vermeldt daar tevens abusievelijk dat de prenten in 1743 ontworpen werden.)

Schatkamer | 2019 | | pagina 22