In dienst bij Paulina Marco Bakker 21 Het is de bezoekers van het huismuseum in Haas trecht uitdrukkelijk verboden iets van de inboedel aan te raken. Het huis dat Paulina Bisdom van Vliet ons in 1923 naliet, staat namelijk vol tastbare schatten: ser viezen, meubels, schilderijen en documenten. In con trast daarmee staan de niet-tastbare schatten: de verhalen over het leven van Paulina. En die schatten zijn misschien wel het waardevolst. De verhalen vertellen wie Paulina was, hoe ze haar dagen doorbracht, en wat er in en om haar huis ge beurde. Net als de servie zen zijn deze verhalen breekbaar. Er doen zóveel verhalen over Paulina de ronde, dat het kaf van het koren, de kroegpraat van de oprechte anekdote, moeilijk zijn te scheiden. Van veel verhalen is niet opgetekend uit welke bron zij komen, of ze worden uit de tweede of derde hand verteld. Daarom is een ooggetuigenverslag zo belangrijk. Geertruida Vogelaar maakte zo'n ooggetuigenverslag. Zij noteerde haar herinnerin gen als dienstbode bij de weduwe Le Fèvre de Montigny, zoals Paulina ook wel ge noemd werd, zo'n zestig jaar nadat ze bij haar in betrekking was geweest.1 Ze schreef in 1980 een brief van drie kantjes naar aanleiding van het boek van Wim Braasem over 'Museum Bisdom van Vliet' in Haastrecht.2 Vier jaar daarna maakte ze notities in een in 1972 uitgegeven boekje met oude foto's en prentkaarten van Haastrecht en Vlist.3 Van beide documenten worden in Streekarchief Midden- Holland xerografische fotokopieën bewaard.4 Het verslag van Geertruida kan gekleurd zijn door haar perspectief van een onder geschikte (als dienstbode kon ze onmogelijk alles weten), een vervaagde herinne ring (ze was rond de 90 jaar oud toen ze haar herinneringen opschreef), en verha len van anderen die ze later had gehoord of gelezen. Bovendien is haar verslag een momentopname: iets meer dan zeven jaar uit Paulina's totale 83 jaar. Maar zelfs als we kritisch lezen, komen er interessante details aan de oppervlakte. Hierna volgen de door Geertruida gemaakte aantekeningen, eerst de volledige, door haar geschreven, brief, daarna nog wat losse aantekeningen.5

Schatkamer | 2019 | | pagina 23