25 Hier herhaalt Geertruida enkele anekdotes die ze ook al in haar brief noemde. De vraag is of de verhalen daardoor betrouwbaarder worden, of juist niet. Ze kunnen ook onderdeel van een soort ingesleten repertoire zijn geworden. Het valt ook op dat waar ze eerder sprak van slechts één in de tuin begraven paard, ze nu spreekt over "paarden". Dit onlogische verhaal zit goed verankerd in de collectieve herinne ring. Bij foto nr 8, van de voorgevel van het huis van Paulina, gezien vanaf de Hoogstraat, opnieuw vanuit het westen, maar dichterbij dan de voorgaande foto, staat geschreven: Zwaantje Muurling trouwde in 1924 met Frans Berkhout uit 's-Gravenzande en kreeg met hem één zoon: Albert Berkhout (1926-1981), vernoemd naar haar vader Albert Muurling. Bij foto nr 11, van Paulina met Zwaantje Muurling onder een beuk in de Overtuin, schrijft Geertruida: Waarschijnlijk is dit 't laatste paard wat mevr. Lefevre nog bezat. Paarden die stierven werden in de tuin begraven, geheel aan de achterkant, waar ook haar man begraven is en ook zij zelf. Zij durfde niet meer op de weg, doordat er auto's kwamen en ook de paarden er van schrokken, ook in de VHst werden de wieken van de Molens stil gezet, als zij eens naar een boerderij ging theedrinken, ook 't personeel mocht daar wel eens heen, waar ik dan ook bij was. Ik heb 7/2 bij haar in dienst geweest. Het laatste paard is naar 1 boer gebracht, om er zijn verdere leven voor te zorgen en als zij het nog eens wilde zien kwam de boer bij haar voor 't opengeschoven raam en gaf dan klontjes. Ik meen hier ook nog op de foto rechts te staan. Hier sta ik dan voor 't huis waar ik 7/2 jaar in betrekking was. Rechts van mij 't lievelingskind van Mevr. Montignij. Zelf ik in 't midden. Links weet ik niet. De oude rieten kinderwagen za! van 1 Baron Taets van Amerongen zijn. Kwam te Haastrecht wonen, was een heel gewoon iemand, getrouwd met een Engelse vrouw en zij kwamen wel eens op bezoek bij Mevr. Montignij en vroeg om een voetenbankje, was zo klein, ik gaf er haar 1, hij moest het dan vertalen en zei: "Zij kan met haar kleine pootjes niet op de grond ermee. "En gelachen, natuur lijk. Ook ging hij met kinderwagen de grote tuin in rijden, wat nooit 1 man deed, de mensen te Haastrecht natuurlijk allen er naar kijken. Hier dan een foto van Mevr. Montignij met haar lievelingskind, die mij nu nog altijd schrijft, zij is ook getrouwd geweest. Het "lievelingskind" is Zwaantje Muurling (1901-1989), dochter van de al eerder ge noemde Albert Muurling en Johanna van der Star.24 De goede band die Paulina met Zwaantje had, komt tot uitdrukking in de vele cadeau's die zij haar gaf, zoals een bijbel25 en allerlei zilveren voorwerpen.26 Zwaantje ontving verder een vast maand bedrag27 en ook in Paulina's testament wordt ze veelvuldig genoemd. Zij kreeg lin nengoed, kleding, meubels, een groot bedrag ineens en een jaarlijkse uitkering.28

Schatkamer | 2019 | | pagina 27