ÏWIB pSi 8f Uit de regio eerelt’ (DvW) 35 Blik in de 'Weerelt' van Wijnkoperij Van de Velde Halewijn in de stad Gouda 1818-2018. Geschreven door Léon van Catz; foto's en vormgeving Nico Boerboom; indredactie Martin de Bruin. Op verzoek van SAMH werden een handschrift Chronijcke van Gouda vanaf 1633 en de tweedelige uitgave Bas van der Veer, Spreekwoorden in Plaatjes en Rijmpjes, uitgave Van Goor Gouda 1915, voor de archiefdienst aangeschaft. Dat gold ook voor: Nine Minnema, Van Styntje en Tryntje (G.B. van Goor Zo nen, Gouda 1922); met plaatjes van Bas van der Veer (pseudoniem voor Elisabeth Arnolda van der Veer. Ten slotte ook: P. Louwerse, Versch geplukt. Vertellingen voor het jonge volkje (Van Nooten Schoonhoven, ca 1875 met kleurenlitho's van P.W.M. Trap), en S. Maathuis-Ilcken, Vrolijke Versjes, derde en vierde boekje (Van Goor Gouda, 1919). (AdB) Dit boek is eind 2018 in eigen beheer uitgegeven ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van Van de Velde Halewijn, Peperstraat 88 t/m 96 te Gouda. Het boek is rijk geïllustreerd met foto's uit het familiearchief, advertenties en recente foto's. De geschiedenis begint in 1818, wanneer Teunis Ariesz Blanken, die al een wijnhan del aan de Gouwe heeft, op een veiling het huis met er ven, koetshuis en tuinhuis op J Peperstraat Q 109, nu num mer 94, koopt. Blanken gaat in dit pand likeuren maken en verkopen. De naam Van de Velde komt voor het eerst voor in 1844, wanneer Gerrit Frangois van de Velde de panden Peperstraat 90 t/m 96 koopt. Ook koopt Van de Vel de het achterhuis achter het huidige nummer 86 en zet daar de likeur-/wijn-koperij voort die hij van Blanken overgenomen heeft. De Pe- perstaat en speciaal de panden 88 t/m 96 met hun eigenaren worden beschreven. Nu nog is Van de Velde Halewijn een zelfstandig bedrijf dat wijn importeert, maar voor een gedeelte ook zelf met de hand wijn bottelt. De eigenaar is Fee Kollaart, die samen met haar partner Léon van Catz de zaak runt. T=1 - l GoudajjMI|vinSf,h

Schatkamer | 2019 | | pagina 37