Ten geleide Adri den Boer, voorzitter, januari 2020 1 De eigen rubriek Mededelingen raakt de kern van het stichtingsbestaan. Dit jaar vroeg SAMH opnieuw niét om restaureren of scannen van archiefstukken of boeken. Wel werden er, veelal in overleg met SAMH, diverse aankopen voor SAMH gedaan en deze vindt u als donateur in dit Jaarboekje beschreven. Zeker de eerste aankoop zou 'Librije-waardig' zijn, maar is gewoon voor de archiefbibliotheek, mooi gezegd: de collectie Goudana en regionalia. (Immers: de librijecollectie is een afgesloten col lectie, omdat de librije als gemeentelijke Goudse instelling in de jaren 70 van de vo rige eeuw is opgeheven. De collectie boeken is ondergebracht, als aparte, afgeslo ten verzameling, in het (toen nog) gemeente-archief, intussen in een klimatologisch gereguleerde omgeving. Die librijecollectie is tot op heden behouden en bewaard gebleven. Uit de librijecollectie mag ook niets vervreemd worden.) In dit Jaarboekje wordt primair de winnende inzending van de twaalfde Walvisprijs gepubliceerd. (De inleverdatum voor de dertiende Walvisprijs is 1 augustus 2022.) Verder is een bijdrage te danken aan dienstbode Geertruida Vogelaar van de Haas trechtse weduwe Le Fèvre de Montigny, en auteur Marco Bakker. Voor actualiteiten blijft worden meegelift met de e-nieuwsbrief van het streek archief. Het SVAL-bestuur zegt toe de jaarrekening en het jaarverslag 2019 zo spoedig als mogelijk is op internet te plaatsen: www.samh.nl/sval/ De wervingsansichten voor donateurs voor de stichting zullen in de Chocoladefa briek verspreid blijven worden. Zie natuurlijk ook: www.samh.nl/sval/ De SVAL-werkgroep Gouda op Schrift werd per 1 januari 2020 een werkgroep van de Historische Vereniging Die Goude en haar wordt een goede voortzetting toege wenst! Waren al eerder de laatste 35 Schatkamers van 2007-2017 (inclusief het Jaarboekje 2018 in pdf 73,1 Mb) digitaal aan SAMH verstrekt: in juli 2019 kwamen ze op de website, al was en is dat op de huidige website helaas nog niet geautomatiseerd doorzoekbaar {https://www.samh.nl/sval/schatkamer/). Over de nog te digitaliseren Schatkamers van 1986-2006 verneemt u nader. (Aan het tijdschrift wordt nog vaak herinnerd. In e-Nieuwsbrief 100 van Die Goude werd dit jaar een publicatie uit De Schatkamer van december 1998 van Rinus van Dam over Cornells en Frederick de Houtman samengevat.) Correctie Jaarboekje 2018 In het artikel 'Twispraeck...' ontbreekt een kopje. Boven de zesde regel van onder op pagina 17 (Allereerst is het vermeldenswaardig moet staan: Dialoog 122 'Over de levende mens en de dood' (Nu lijkt het of het verhaal over dialoog zestien wordt voortgezet.)

Schatkamer | 2019 | | pagina 3