KJ i 1 ?r Ook deze zin kan ik niet anders lezen dan als een schorsing, als een beroepsverbod, en niet als een ontslag als stadsvroedvrouw, als een ontzetting uit een publiek ambt. Maar er is nog iets. Er staat heel duidelijk 'binnen deeze stad en derzelver ju risdictie', en met die laatste woorden kan uitsluitend zijn gedoeld op alle gebieden waarover het Goudse stadsbestuur zeggenschap heeft maar die zich buiten de stadswallen bevinden. Bovenaan die lijst staan ongetwijfeld de buitenwijken. Het zou inderdaad vreemd zijn als de decreten en overige besluiten van het Goudse stadsbestuur buiten de poorten, maar nog steeds op Gouds grondgebied, geen rechtskracht zouden bezitten. Bovendien heeft Anna's diploma annex vergunning juist een puur stedelijk karakter: buiten Gouda kan ze er niets mee. Nee, Anna van Hensbeek kan onmogelijk slim gebruik hebben gemaakt van een lacune in de uit spraak van het stadsbestuur om net buiten de stad een praktijk op te zetten, want die lacune zit er gewoon niet in. Als ze werkelijk in een buitenwijk een praktijk als vroedvrouw had opgezet was ze, in een stad waarin iedereen elkaar kent, al vrij snel gerechtelijk vervolgd wegens het onbevoegd uitoefenen van de verloskunde. Onderzoek wijst uit dat Anna van Hensbeek tijdens haar werk èn tij dens haar schor sing als vroed vrouw vrijwel zeker in de Spoorstraat heeft gewoond. (foto auteur) i 29 Dit blijkt als ze op 21 oktober 1791 het overlijden van haar man Maarten van der Piek komt aangeven, waarbij ze geen impost op het overlijden hoeft te betalen omdat ze als onbemid deld te boek staat. Zie SAMH, collectie Gouda, Gaardersregisters, Begraven 1766-1805, onge nummerd folium, beginnend bij 7 oktober 1791. 12 Ontrafeling En ik kom meer dingen tegen die niet kloppen. Zo is er geen enkel archiefstuk in het SAMH te vinden waaruit zou blijken dat Anna buiten de Potterspoort of zelfs specifiek in De Wachter ruimte zou hebben gehuurd. Wat ik wèl tegenkom is dat ze in 1791 al in een huurwoning aan de Kleiweg woont/'’ en vrijwel zeker in het deel buiten de stad (huidige Spoorstraat), omdat ze armlastig is en daar een lagere huur zal betalen dan aan de Kattensingel, waar ze voordien woonde, of in de binnenstad. OFB!S.

Schatkamer | 2020 | | pagina 14