22 De blaffert kon onmogelijk aan deze vereisten voldoen. De invoeging van extra bla den zou misschien nog wel lukken, maar de veranderingen in de uitbetaalde renten moesten tussen de gedrukte tekst worden gepriegeld. Voor de herordening van de hoofdstukken moest hij zelfs helemaal worden verknipt. Zijn kracht werd zijn zwak te. De eenduidigheid en structuur van de gedrukte tekst impliceerden ook een ge brek aan flexibiliteit. De dynamiek van de rentemarkt werd de blaffert, vervaardigd met de modernste technieken die beschikbaar waren, fataal. De blaffert werd tot 1500 gebruikt en daarna niet meer. Vijf ongebruikte exempla ren werden tot 1867 bewaard in het Goudse archief. Parallel werd een handge schreven register opgezet, dat specifiek was ingericht om de uitbetaling van de ren ten te inventariseren (zie de afbeeldingen op pag. 23; de vermelding van weduwe Jutte is nu te vinden op f. 35r): achter iedere rentebetaler kan de stand van afbeta ling per jaar worden ingevuld. Het nieuwe register kreeg de fraaie naam 'flappaert' mee. Is dat een paragram, verwijzend naar de tabs die de verschillende hoofdstuk ken markeren, of is het gewoon een verschrijving? De boekdrukkunst was 'an invention that changed the world', zij maakte het moge- lijk om een gestandaardiseerde tekst met relatief weinig werk beschikbaar te maken voor een groot publiek. Werkte het ook voor het maken van een gestandaardiseerd invulformulier? In sommige gevallen wel, bijvoorbeeld bij de aflaatbrieven, waarbij een gedrukte tekst al het moeizame schrijfwerk kon vervangen. Loquatur. Nota eerst te stellen die renten van ons genadichs tshertogen domeynen, fo. XXI. Tusschen beyden V bladen ledich, Daer na de losrenten van der Goude folio primo. Tusschen beyden VII bladen ledich. Daer na de lijfrenten van der Goude. Tusschen XIIII bladen ledich. Ende dan voort Dordrecht, Rotterdam ende andere naden regjster.^ 45 SAMH ASG 1050 46 Voor de ontwikkeling van een gemeenschappelijk systeem van financiële rekenschap, zie: R. Stein, De hertog en zijn Staten. De eenwording van de Bourgondische Nederlanden, ca. 1380-1480 (Hilversum 2014) 205-231. Het eerste woordje 'Loquatur' - hier in afkorting Lo2 - is veelzeggend. Het betekent zoveel als: 'Dit moet besproken worden.' De afkorting behoorde tot het standaard repertoire van de meesters van de Rekenkamer, en het is duidelijk dat een profes sionele accountant van die instelling de blaffert heeft onderzocht.46 De volgende regels maken duidelijk dat deze weinig ophad met de structuur van het register. Het deel van de renten dat nu op folio 21 staat moet als eerste komen, daarna het hoofdstuk waarmee de blaffert nu begint, en tussen de verschillende hoofdstukken moeten lege pagina's worden ingevoegd, zodat allerlei mutaties kunnen worden toegevoegd.

Schatkamer | 2020 | | pagina 24