De vertaling luidt als volgt: ‘Hier stond hij, hier zag hij knarsetandend de ade laars; hier zag Claudius (nl. Claudius Civilis, de aanvierder van de opstandige Bataven, 69 n. Chr.) met grimmige blik de wrekende legers naderen’. Annigje Zijderlaan, ‘An’, dochter van zijn broer Pieter werd nu de huis genote van oom Willem, die ook nog huishoudster Trees van Veen in dienst had. Oom Willem bleef kaarten sturen vanuit Den Haag, Schevenin- gen en vanaf 1917 uit Rijswijk, waar Willem en An toen gingen wonen. In 1908 gingen Willem, An en Jan samen op vakantie. Vanaf de Belve dère bij het Valkhof in Nijmegen stuurden ze een kaart met een Latijn se tekst van Constantijn Huygens naar halfbroer André en ouders.3 Jan releveerde het bezoek aan André als volgt; ‘Wat zeg je daar eens van. Fam(lie) in Nijmegen. Je kent het je zeker niet verbeelden. Jammer dat An geregeld kiespijn heeft. Uw broer. J. Zijderlaan’. De kinderen van andere broers, een graanhandelaar te Rotter dam en bakkers te Polsbroek en Schoonhoven, stuurden ook volop kaarten. Uit Rotterdam kwamen 38 kaarten, uit de Krimpenerwaard 32 en uit Gouda 24. Uit Lopik schreef de bakkersfamilie: ‘Geachte familie, Uw briefkaart ontvangen en wij nemen allen uw uitnodiging aan dus u kunt op een rijtuig vol rekenen’. Met familie en bekenden werd een levendige ruilhandel bedre ven. De boomgaard bij de molen en een stuk gepachte wei leverden appels, peren en kaas. Handig als ruilmiddel in familietransacties. De melk werd pint voor pint aan de deur verkocht, ‘een ware rijkmakerij’ meldde Poe, bijnaam voor moeder Aagje, aan haar stiefzoon in Nun- speet. Jan kreeg ook veel kaarten van de familie van zijn gestorven moeder Margje Verkaik, afkomstig uit Bergambacht. Kaarten uit Schoonhoven, Bergambacht en Dordrecht ondertekend met Verkaik kwamen vaak voor. Na zijn verblijf in 1900 in Nunspeet bij juffrouw Koeken en zuivel- fabrikant Branderhorst vertrok Jan augustus 1901 naar Lunteren. Bij de rozenkweker en pensionhouder (21 kamers) Roelofsen bleef hij tot 1904. 3 8

Schatkamer | 2021 | | pagina 10