12 Liefdevol, vaak met goede raad en plagerig waren de kaarten van Jan aan zijn ondeugende halfbroer. André’s gezondheid was niet optimaal, hij hoestte veel en was vaak verkouden. Na een niet afge maakte HBS volgde André de Rijks Tuinbouw Winterschool in Naald wijk. Jan schreef op 17 september 1912 aan Keet: ‘Zoo je weet heeft André examen gehad het had weinig om ‘t lijf ik geloof dat hij vandaag al naar school is’. Op 12 September 1913 legde André een overgangsexa men af. Van 9.30 tot 16.15 werd de vader van Aagje geëxamineerd in scheikunde, vruchtenteelt, rekenen, groenteteelt, dier- en plantkunde, kennis van gronden. Voor elk onderdeel was een uur uitgetrokken. Het ansichtenkaartenalbum van de moeder van Aagje Ans Both (1894), de latere vrouw van André en moeder van Aagje, woonde aan de Graaf Florisweg, in de volksmond tot ver in de twintigste eeuw nog Oude Gouwe geheten. Zeker vanaf 1832 boerde de familie Both in Broek, dat tot de annexatie door Gouda in 1887 een zelfstandige gemeentewas, gelegen aan de oostzijde van de Gouwe. In hetjaarvan de annexatie vernieuwden Klaas Both (Nicolaas Johannes, 1852-1917) en zijn vrouw Annigje Voordouw (1855-1924), afkomstig uit Bodegraven, de boerderij die vlak bij het Goudse station lag. Tot 1917 reed hier ook het stoomtreintje naar Reeuwijk en Bodegraven langs. De boerderij trok door kaas-, melk- en boterverkoop veel aanloop. Naast de boerderij stond de rentenierswoning van Gijsbert Verkerk, die in 1878 een tweede huwelijk sloot met Lena Blanken, een tante van Keet. Buurmeisje Ans zag Lena als oma en noemde haar ‘kouwe opoe’. Keet Blanken en Jan Zijderlaan bezochten die tante en via zijn broer en schoonzus ontmoette André het buurmeisje Ans. Zij werkte in een naai atelier aan de Lage Gouwe. Waarschijnlijk stimuleerden de broers Zij derlaan haar om met door de familie bewaarde kaarten een album aan te leggen. De kaarten aan Ans gingen altijd via haar vader N.J. Both, Oude Gouwe, landbouwer: ‘Heren van het postkantoor, Wees zo goed en zorg ervoor/Dat deez’aanzicht met veel spoed Bezorgd wordt waar hij wezen moed Bij N.J. Both moet hij wezen /En Annigje (doopnaam van

Schatkamer | 2021 | | pagina 14