15 meestal grondig was weggekrast. Behalve de geijkte toeristische kaar ten, ook bij Ans was Valkenburg favoriet, brachten de Batenburgs het buitenland, das Mahlerische Sauerland, Marien burg, Dellach am Worther See, een Pilgerheim in Murmurbachtal in het album. Van de familie van moederskant kwamen berichten uit Bodegraven, Zwam- merdam en Kockengen. De neven en nichten bezochten Haarzuilens, Utrecht, Rotterdam en Amsterdam. Zelden waren de kaarten van tekst voorzien. De nichtjes Van Dam hoopten op de komst van Ans om op die manier toestemming tot kermisbezoek te krijgen. Kermis was belangrijk: ‘misschien kom ik per fiets of anders met het rijtuig want ik wil de kermis bezoeken’, schreef een ander familielid. Een neef uit Bodegraven wilde een recensie uit het Dagblad van Gouda over een toneelstuk in de sociëteit Ons Ge noegen ontvangen. De teksten zijn wat onbeholpen, de enkele tekst van Mies Batenburg-van Haansbergen, in Gouda secretaris van de elite vereniging Tesselschade-Arbeid Adelt, springt eruit qua stijl en toon. Conclusie André en Jan hielden hun albums keurig bij. De drie albums, twee van Jan en een van André, vertonen een rustige bladspiegel. Het rode Ju- gend Stil album van Jan met op de kaft een gestileerde pauw is een juweeltje.7 De Zijderlaans waren bewuste verzamelaars. Een mooie kaart voor je verzameling, meldden de afzenders af en toe. De kaarten van de Boerenoorlog, vaak onbeschreven, zijn daarvan een voorbeeld. De drie albums van de jongens herbergen her en der vijfendertig kaarten, geschonken door Ans Both; als tegenprestatie kreeg zij een paar kaar ten. De kaarten in haar album zijn kris kras ingeplakt, zonder rekening te houden met de chronologie van verzending of ontvangst. Rommelig, maar wel romantisch is het album met kinderkaarten (33) en romantische kaarten (34), zoals verliefden op de fiets, heren die een aanzoek doen, een verliefd paar in het bos met herenfietsen. 7 Zorgvuldig gerestaureerd door boekbinder Arie Speksnijder te Papendrecht.

Schatkamer | 2021 | | pagina 17