stapjes op de hoogte met een kaartje. De genealogie gegevens over de familie Both, Voordouw en Zijderlaan zijn verstrekt door Dr. G. Verkerk, (Eik 23 5628 HE) uit Best. Dit verhaal krijgt een vervolg De liefde tot stad of dorp waar men woonde en opgroeide was en is nog steeds een van de motieven om kaarten te verzamelen. Deze kaarten weerspiegelen het leven van mensen uit het hart van Holland. Door de inbreng van een officiersvrouw en een reislustige student uit Delft verrijken kaarten uit het buitenland de ansichtkaartenalbums. Behoud van deze albums is voor een archief een verrijking. In het Streekarchief Midden-Holland toonde het afscheidsalbum, ge schonken aan een schoolhoofd in Berkenwoude generaties leer lingen, een ouder wordend schoolhoofd en verstilde foto’s van een Hollands plattelandsdorp. De hier beschreven albums geven zicht op de belevingswereld van twee generaties polderbewoners. De manier waarop er met elkaar via ansichtkaart werd gecommuniceerd zou met de taal en inhoud van latere kaartenverzamelingen kunnen worden vergeleken. Ook kan het boeiend zijn om deze ansichtkaartenverza meling te vergelijken met albums van families uit een andere streek. De dochter van André Zijderlaan en Ans Both, de in het begin van dit verhaal al genoemde Aagje Zijderlaan, verzamelde zelf echter ook kaarten. Waren zij anders dan die van haar ouders en oom Jan? Die vraag zal worden beantwoord in het tweede en laatste deel over de bijzondere ansichtkaartenalbums van middenstanders uit de Krim- penerwaard.8 8 18

Schatkamer | 2021 | | pagina 20