Inleiding Tot op zeer hoge leeftijd bezocht Aagje Dogterom-Zijderlaan de lezingen van historische verenigingen in de Krimpenerwaard en in Gou da. 88 jaar oud stelde zij mij bij een lezing in Bergambacht twee vragen, die leidden tot een ontmoeting bij haar thuis.1 In de sfeervolle kamer, met aquarellen van haar man Cor, beeldhouwwerk van haar dochter Andrea, keurig geordende boekenkasten en bij het raam een tekening met een prachtig gedicht van Leo Vroman, met daaronder de eik enhouten kist met familiepapieren, kreeg iedereen een gastvrij onthaal. Gezien haar uitgebreide kennis van de streek en families - feillloos wist zij mij negentiende-eeuwse testamentaire beschikkingen uit te leggen - haalden de kinderen haar over om haar herinneringen vast te leggen. Overbuurvrouw Nel Molenaar hielp met het sorteren van foto’s en leverde zorgvuldig typewerk voor het boekje van Aagje. Ook haar man Cor Dogterom leverde een bijdrage, waarin zijn jeugd op de boerderij vlakbij Stolwijk centraal stond. De eikenhouten kist leverde meer material om terug te kijken naar het leven in de polder vanaf 1900. De briefwisseling tussen haar oom Jan Zijderlaan (1890-1958) en zijn ouders in Haastrecht leverde voor ons het uitgangspunt voor een artikel. Achteruitgang van het gezichtsvermogen en andere ongelukjes, kenmerkend voor de leeftijd boven de negentig, weerhielden ons van verdere publicaties. De ansichtenalbums bleven in de kist, maar na Aagjes overlijden was het voor mij een uitdaging om na overleg met de familie er over te schrijven. Meel, molen en graan (2) De albums van Aagje Zijderlaan - het verhaal van Jan Zijderlaan Jet van Herwaarden 1 Over Volksonderwijs te Stolwijk en de familierelatie tussen schoolhoofd Westbroek in het Beijersche en kostschoolhouder Westbroek in Schoonho ven. 19

Schatkamer | 2021 | | pagina 21