23 Amper was het gezin in Soest gevestigd, of het noodlot sloeg toe. De familie was juist bijeen om in Soest de verjaardag van André te vieren, toen hij moest worden afgevoerd naar het ziekenhuis in Amers foort. Daar overleed hij een dag na zijn negenendertigste verjaardag, op 10 oktober 1932, aan een buikvliesontsteking en een niet onder kende blindedarmontsteking. De condoleancekaartjes stroomden in Soest en Stolwijk binnen. Na het overlijden van haar moeder in 1924 bewaarde Ans vijfenvijftig condoleancekaartjes uit Gouda en omstreken. Nu kwamen er meer binnen. Opa Johannes en zoon André, die hun klanten in de auto be zochten, hadden een groot netwerk. Honderdvijfenzeventig condole ancekaartjes en vijftig rouwbrieven vielen bij de weduwe te Soest en bij de ouders in Stolwijk in de bus. De meeste brieven vertoonden hetzelf de patroon met cliché’s als ‘een zware slag’, ‘berusten’, ‘de tijd heelt alle wonden’. Stolwijks predikant Ds. Kanis, die met André en twee vrienden regelmatig lezingen in Gouda bezocht, vond wel de juiste woorden: ‘Wij zien U in gedachten verslagen bijeen zitten die zulk een kleinen, nau- wen familieband vormt waarin Andreas een hooggewaardeerde schakel is geweest’. Vervolgens troostte hij de ouders met hun zorgen over André’s gezondheid die nu met het klimmen der jaren juist hun steun was. Hij prees Ans voor haar zorg voor André en hun geza menlijk klaar staan voor Aagje: ‘Wat verliest ook Aagje ontzaglijk veel in haar vader, die haar zo innig liefhad en onuitputtelijk was in zorg voor haar tere gestel en ver goeding van het vele kinderlijk genot, dat zij door haar menigvuldige en langdurige ongesteldheden moest ontberen’. Ook aan broer Jan ‘waarvan wij wisten dat er tussen U beiden zulk een trouwe vriendschap bestond' werd gedacht. Aan het eind restte natu urlijk God - In de meeste condoleances afwezig -, die hopelijk kracht 3 Honderdvijfenzeventig kaartjes met veel dubbels omdat velen zowel de we duwe als de ouders condoleerden. 3

Schatkamer | 2021 | | pagina 25