25 Ook de gezondheid van tante Keet bleef niet onbesproken. Zij bezocht regelmatig de dokter vanwege haar hoofd en moest permanent rusten. Dokter Kievit, het praktijkhuis lag naast het grootouderlijk huis, gaf ook na zijn vertrek naar Heelsum permanent medisch advies aan de fami lie. Regelmatig logerend in een Oosterbeeks hotel bezochten de Zijderlaans de familie Kievit. Aagje ontving van mijnheer en mevouw Kievit en het domineesgezin Kanis regelmatig kaarten. De familie van opa Zijderlaan - hij kwam uit een groot gezin: ooms, tantes, neven en nichten - stuurden ongeveer evenveel kaarten als oom Jan (Jan 70, familie 68). Bij oom Willem, die gedurende de cennia een trouw schrijver was, verminderde het aantal kaarten, wat gezien zijn leeftijd niet verwonderlijk was. Huishoudster Trees nam zijn taak over. Jannetje, Gretha, Jans, en de dienstmeisjes die bij Aagje zeer geliefd waren, verwenden haar ook met kaarten. De familie van Ans: broer Willem Both, landbouwer in Vlist, en zuster Jaan, getrouwd met Piet Boer, veehouder in Bloemendaal (een polder bij Gouda), bleven niet achter met ruim vijftig kaarten. Ook vriendinnen van Aagje, dochters van zakenrelaties en onderwijzeressen stuurden haar tussen 1928 en 1934 menige kaart. Kerst- en Nieuwjaarskaarten (Afb. 3) Decemberkaarten leverden altijd sneeuwlandschappen met soms een verstolen kerkje. De kinderen droegen slobkousjes in velerlei kleuren, de meisjes een pothoed of een charmant mutsje, de jongens waren voorzien van een stevige muts of pet. De kinderen liepen met pakjes, waren bezig met een sneeuwpop, sleeden een heuvel af. Kortom, zij 1932: ‘tot ons genoegen hebben we vernomen dat ge goed vooru itgaat en dat ook je Pa weer rondloopt’; ‘gisteren van je pa en moe ge hoord, dat je weer vooruitgaat. Ga zoo door en ge zult spoedig beter worden eet maar flink en volg de goede raad van den dokter op’. een beetje in de lappenmand bent, terwijl wij dachten dat je fijn naar school ging. Je doet maar alles wat den doder zegt en dan zal je wel weer gauw hersteld zijn’.

Schatkamer | 2021 | | pagina 27