boden een kans tot nader contact en ook hier weer de mogelijkheid tot humor: een omslaande kano of een meisje dat een schaatsende jongen laat struikelen. Taferelen met vallende ladders, omrollende meisjes met een mand vol eieren, weinig subtiel, maar toch plezieriger dan de ingekleurde stijve meisjes en jongens op de Franse kaarten. Kaarten met dieren werkten vertederend, zoals kleine poesjes in een mand, musicerende poezen, trompet spelende honden en grappige afbeeldingen zoals schooltjes waar apen, honden en poezen vaak de leerkracht voor schut zetten. Kleurenfotografie was goed toepasbaar in series over kinderen in Marken en Volendam. Techniek was nauwelijks zichtbaar op de kaarten. Motorfietsen werden bestuurd door jongens met een meisje achterop. Twee kaarten van een jongen en een meisje met koptelefoons en primitieve radio buizen kijken elkaar verrast aan. Een meisje, telefonerend in een cel, kijkt met verbazing naar een buiten wachtend negerjongetje. Stereotiep werd die bevolkingsgroep afgebeeld: een negerjongetje als charmant piccolootje en witte jongens die verbaasd naar negermeisjes kijken met op de achtergrond een hutje met palmen. In het kinderland was indus trie ver te zoeken, laat staan dat kinderarbeid werd afgebeeld. Evenals in schoolboekjes was de maatschappij een landelijke, toverachtige dorpse samenleving. Slechts één kaart laat heel in de verte een silhouet van een stad rokende schoorstenen zien. Topografische kaarten De familie logeerde regelmatig in Den Haag. Jan en André gingen als schooljongens bepakt en bezakt op de fiets naar oom Willem. Later bo den Jan en Keet gastvrijheid aan familie uit Bergambacht, Stolwijk en Lekkerkerk. Winkelen, wafels eten, de Haagse Dierentuin bezoeken: vermaak genoeg. Ansichten van de straten en de mooie parken brengen de Hofstad tot leven. Regeringsgebouwen, de Ridderzaal, de Eerste Kamer, de Hofvijver en het Huis ten Bosch - door oom Jan om schreven als ‘een van de huisjes van Onze Koningin en Juliana’ - waren vaste ijkpunten voor elke bezoeker. Foto’s van de koninklijke familie ontbraken, maar de liefde voor 28

Schatkamer | 2021 | | pagina 30