32 Slotoverweging Aan het begin van de eeuw was de familie Zijderlaan, zeker Jan en An dré, betrokken bij de Zuidafrikaanse Boerenoorlog (Afb. 6, op de vol gende pagina). Hun blik reikte daardoor iets verder dan Haastrecht en later Stolwijk. Tijdens die oorlog van wat destijds ‘onze stamgenoten’ werd genoemd, de Zuid-Afrikaanse Boeren tegen het perfide Engeland, leefde heel het land met de Boeren mee. De strijd van de kleine Boeren -Republieken tegen de wereldmacht Engeland bracht je terug naar de geschiedenislessen op school, waar de jonge Republiek van de Zeven Verenigde Nederlanden de strijd opnam tegen de wereldmacht Spanje. Tijdens de Eerste Wereldoorlog prees Nederland zich gelukkig met de neutraliteit; welke kant de familie Zijderlaan favoriseerde was niet duidelijk. Voedselgebrek zoals in de grote steden kende de familie niet. Na 1918 waren vader Jan en de zonen actief in hun werkkring. Jan bij Rijkswaterstaat afdeling spoor, vader Jan en André in de graan handel. De opbrengst van de moestuin en het jachtveld, het innen van Marinus hoefde als militair geen porto te betalen. De kaart, aan het eind van de middag verzonden, arriveerde waarschijnlijk de volgende dag aan de Goudscheweg. Oorlog of geen oorlog, de post werd als altijd stipt bezorgd. schikken in het grote album dat al overvol was. Tot die laatste kaarten behoorden twee kaarten van neef Marinus Boer, dienstdoend militair van de tirailleurscompanie. De eerste kaart stuurde deze in 1935 vanuit de Harskamp van schietoefeningen op ter rein A. Op 15 mei 1940 kwam een tweede kaart waarop Marinus vanuit Katwijk aan Zee schreef: ‘Beste tante en Aag, Nu de oorlog afgesloten is wil ik even schrijven dat ik er gezond af gekomen ben. Ik hoop dat het u allen het goed maakt. Van ons ploegje is er gelukkig geen ge wond; bij onze compie zijn wel wat slachtoffers. Nu tante, ik hoop dat we gouw naar huis toe kunnen en de toestand wat meer als. (hier houdt de zin op) Groetend, Marinus. Militair M.N. Boer 2-1II4 R.l.’

Schatkamer | 2021 | | pagina 34