57 20) Kaartnr. 10: Detail van een (vis)proceskaart door Jan Jansz. Potter d.d. 1584 met links Krimpen (aan de Lek) met de buitendijkse kerk en aanlegsteiger van het veer en rechts ‘Telshout’ als een ‘schans’ (vesting i.v.m. de Opstand), rechtsonder in de rivier twee (vis)’steecken of schuttinghen’ genaamd ‘Grietgen’ (NA, 4.VTH inv.nr. 819A). Een veer bij Ammers/Bergambacht is voor het eerst in 1356 be kend. Het moet de oversteek gemaakt hebben naar Groot-Ammers in de Alblasserwaard. De oudst bewaarde rentmeestersrekening van de graaf van Blois noemt dan de inkomsten uit een kwart van het veer te Ammers bij de renten van de heerschap van den Berghe en rechts de als een apart eiland weergegeven Storm polder; gescheiden door de Sliksloot (met slecht leesbaar Poire in de Stormpolder bij een gebouw: een steenplaats?) tegenover (rechtsonder) Capelle (Coppel). Bovenaan is Nieuw Lekkerland aangegeven, daartegenover Lekkerkerk en de buitendijkse kerk van Crympen op de Merwe(de) staat. Daarnaast de kerk van Krimpen aan de IJssel ook als buitendijks getekend, maar dat had geen kerk! Inwoners bezochten de onderaan afgebeelde kerk van Ouderkerk. Beneden staat slecht leesbaar Cor- tenoerde bij een gebouw: Kortenoord in Nieuwerkerk, waar al een steenplaats was (1487). Tegenover Kortenoord lag zeker in de 16® eeuw al een Mariakapel in de Nesserpolder te Ouderkerk aan de Vrouwenstoep.43 Hier lagen ook steen bakkerijen.44 (2/2) 43 Schoute,’Dijken en dijkrecht', p.95. Vink, De Lekstreek, p.5, leest op zijn natekening van deze kaart onjuist Nieuwerkerc i.p.v. Cortenoerde. Er staat ook geen kerk getekend. 44 NA, 4.VTH inv.nr. 236; detail.

Schatkamer | 2021 | | pagina 59