TffSE -éetxk! I Zomer GOED NIEUWS, Wij Jubileeren De Gratis Koopdag van Schoenenhuis Hector, Markt- Gouda, was 16 Maart DOUWE EGBERTS Voor 2e Handsmeubelen e. d. J.H00GEND00RN Aanbevelend, A. BROUWER Oft 3 /Uil ten ^Spierpijnen? met AKKERsKloosferbalsem «a rillerig CHR. M.U L.O. SCHOOL - WADDINXVEEN Aangifte van Nieuwe Leerlingen Bezoekt de Tentoonstelling van de Huishoudschool Gouda GEZs. DE ROOY van Mag. DE GUNST, MS?0""""** er» U krijgt de geschenken Groote Jubileum-Verkoop voor JUBILEUIW - PRIJZEN Een pracht Dames- of Heerenarmband- r of Zak-Horioge of Overhemd Cadeau Ouden Rijn en IJsel drooggemalen. Het eerst was de Zoetermeersche meerpolder aan de beurt, in 1614; daarna volgden er vele, o.a. de-ïuld- plaspoider, evenwel pas in 1839, en de Prins Alezanderpolder in 1874. De Reeuwijksche plassen zijn enkele jaren geleden, vermoedelijk voor goed, den dans ontsprongen. Schrandere zakenlieden, als onze voor ouders waren, hadden zij de slechtste stukken maar nat gelaten; zij gaven de voorkeur aan de vette kleipolders; de Reeuwijksche plassen lieten zij over aan het nageslacht, dat er hen thans evenwel dankbaar voor is, dat dit schoone merencomplex bewaard is gebleven en thans een oord van ontspanning is voor dit deel van Zuid-Holland: Zoo ontstond dus in den loop der eeuwen het landschap, zooals wij dat allen kennen. Allereerst de hooggelegen polders, deel uitmakende van het samenhangende veen van Noord- en Zuid-Holland, voorname lijk bestaande uit wei?4en hooiland, slechts hier en daar in gebruik genomen voor de boomkweekerij; voorts de dieper gelegen, jongere droogmakerijen, met een grootendeels kleiachtigen bodem, deels in gebruik als grasland, deels benut voor den akkerbouw, zoöals bijv. het geval is in den Zuidplaspolder. Slechts enkele uitgeveende terreinen zijn tot den huidigen dag nat gebleven. De Krimpenerwaard. Hoe is het nu gegaan met het landschap ten Zuiden van den Holland- schen IJsel, in de Krimpenerwaard? In het begiii van deze bijdrage vermelden wij, hoe de zee in het weste lijk deel van Holland een kleilaag afzette, de klei van onze droogmake rijen, waarin men thans nog herhaaldelijk schelpen yan zoutwater- mollusken, vindt. De streek ten Zuiden van den Hollandschen IJsel be hoorde evenwel tot het accumulatiegebied van de Rijndelta, die in zee uitstak, en zij werd dientengevolge nooit door het zeewater over stroomd. Op het diluviale zand treft men hier geen zeeklei, maar een rivierkleilaag van sterk wisselende dikte, waarop een dikke veenlaag is afgezet. De kleilaag is op sommige plaatsen zelfs 6 m dik, terwijl veen- profielen van 6 en 8 m niet zeldzaam zijn; het veen kan zelfs 12 m dik zijn. Ten Oosten van de Vlist is dit deltaveen grootendeels door rivierklei bedekt. In het gebied ten Westen hiervan, het grootste deel van de Krimpenerwaard dus, is langs de rivieren de Lek en den Hollandschen IJsel een jong holoceen kleidek afgezet. Ook langs de Vlist, oorspron kelijk eerrvëenwater, vindt men deze klei terug. De rest vati dit uitge strekte Perkouwsche veen, zooals Dr. Vink het heeft genoemd, is even wel door de rivieren onaangetast gelaten. Ook dit terrein is vroeger zeer boschrijk geweest, wat blijkt uit de talrijke vondsten, die hier nog in den grond en onder water worden gedaan. Overal vindt men resten van boomen en struiken: dikke eiken, veel elzen, wilgen en populieren, ook hazelaars. Na de vernietiging van het oorspronkelijke plantendek, waar schijnlijk meer dan 1000 jaren geleden, hebben de zoogenaamde schrale landen, waarin Molinia, het pijpestrootje overheerscht, gedurende eeu wen hun stempel op de vegetatie gezet. De hennepcultures, die hier vooral in de 17de en het begin der 18de eeuw tot grooten bloei kwamen, vielen bij de uitgestrektheid der schrale landen in het niet. De veeteelt was toen evenwel nog van geringe beteekenis. De mest werd uitsluitend gebruikt voor de hennepakkers. In het midden van de vorige eeuw bracht de snel opkomende varkensmesterij en het gebruik van kunst mest een groote verandering in den plantengroei, en daardoor in het aanzien van het landschap, in de waard. Het oppervlak van het schrale land, oorspronkelijk vermoedelijk meer dan 10.000 ha, werd terugge bracht tot ongeveer 20 ha, die thans nog zijn overgebleven. De geheele waard is nu bedekt door sappig groenland, hooi- en weiland van uitste kende hoedanigheid. Behalve wat akkertjes op de klei langs de rivier oevers, wat boomgaarden en tuinderij bij de bebouwing vinden we, verspreid door de geheele waard, nog wat bosschages van het boezem- land, enkele grienden en eendenkooien, die het landschap verlevendi gen. De grootste eendenkooi, gelegen om de bij den St. Elisabethsvloed van 1421 gevormde Bakkferswaal, ligt evenwel aan den Lekdijk tusschen Krimpen aan de Lek en Lekkerkerk. In de bovenstaande schets konden wij, tot ons leedwezen, slechts weinig aandacht schenken aan de verandering in de flora en fauna, die de wijziging van het landschapsbeeld met zich meebracht. Slechts en kele belangrijke wijzigingen in de vogelwereld konden speciale vermel ding vinden. Onze kennis van deze veranderingen is namelijk uitermate gering. Hoe de plantengroei hier vroeger was, welke soorten er deel van uitmaakten en welke in de vegetatie overheerschten, is thans met geen mogelijkheid meer na te gaan. Slechts in de Krimpenerwaard kun nen wij ons van het plantendek van het nabije verleden een voorstelling maken, daar wij in het schrale land het vegetatiebeeld van eeuwen her ongeveer bewaard vinden. Deze omstandigheid was vorig' jaar voor de stichting „Het Zuid-Hollandsch Landschap" dan ook aanleiding om een stuk schraal land onder Berkenwoude aan te koopen en tot natuurmonu ment te verklaren. Moge het besef van deze geringe kennis voor ons allen aanleiding zijn om ons te doordringen van het besef, dat het noodzakelijk is ons eigen land beter te leeren kennen en de verworven kennis vast te leggen, opdat het nageslacht zich een beter beeld zal kunnen vormen van het tegenwoordige Hollandsche landschap, dan wij dat kunnen doen van het landschap in het verleden! Gouda, Maart 1937. Dr. A. SCHEYGROND. Plaatselijk Nieuws. Waddinxveen W erk verschaf fin g. Naar wij vernemen zijn door het gemeen tebestuur stappen gedaan en worden de noodige voorbereidingen getroffen dm we- Wrijven, maar. wrijven met Kloosterbalsem tal U ervan genezen want die ipierpijnen verdwijnen direct omdat deze bijzondere balsem tot diep in de spierweefsels zijn oplossende, krachtig genezende werking voortzet. Wielrijders op den openbaren weg. De dezer dagen gelanceerde waarschu wing voor wielrijders om niet naast elkaar te rijden en de geheele breedte van den weg in beslag te nemen, heeft niet veel gehol pen. In de afgeloopen week is door de ge meentepolitie een beduidend aantal pro cessen-verbaal opgemaakt. Misschien zal nu wel eenig succes zijn te boeken. Zeevisch. Het gemeentebestuur zal deze dagen een aanvang maken met de distributie van goed- koope versche zeevisoh. Vermoedelijk zal de eerste zending nog deze. week worden ont vangen. PREDIKBEURTEN. Zondag 12 April. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 6 u. n.m. Cand. Vroegindeweij. Rem. Geref. Kerk: Geen dienst. Raad van State. Schoolkwestie te Waddinxveen. De af deeling van de geschillen van bestuur van den Raad van State heeft heden be handeld een beroep van het bestuur der Vereeniging tot stichting en instandhouding van Nederl. Here. Christelijke Scholen, te Waddinxveen, tegen het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland tot ongegrond ver klaring van zijn beroep tegen het besluit der een tiental werkloozeri uit te zenden van den Raad der gemeente Waddinxveen, naar de Rijkswerkverschaïfing. f houdende weigering van de overeenkomstig art. 72 der L.O.-wet 1920 gevraagde, mede- Gevonden voorwerpen. Rijwielbelastingmerk bij R. de Haan, Burg. Trooststraat; boek bij A. Verhoef, Noordeinde 10; paar snelbinders ,ten ge-, meentehuize; auto-sleuteltjes bij A. v. a. Kraats, Onderweg ö3; ;s komen aanioopen een her.a bij A. de 'Vlaming, Brugweg 12. werking voor de stichting van een bijzon dere school voor gewoon l.o. aldaar. De Raad der gemeente Waddinxveen heeft namelijk afwijzend beschikt op de aanvrage van het bestuur der voornoemde vereeni ging om medewerking voor de stichting van een bijzondere school voor gewoon l.o. al daar, daarbij overwegende, dat de door het schoolbestuur overgelegde stukken onvol doende/rijn, aangezien de plaats niet is aan gegeven of beschikbaarstelling van gelden dan wel van een. bestaand gebouw verlangd wordt, de overgelegde verklaring van aan sluiting bij een groep van scholen, welke een commissie van beroep heeft ingesteld, blijkbaar niet voor de betrokken vereeni ging bestemd is en door een andere dient te worden vervangen en de schoolvereni ging ten tijde van het indienen der aan vrage niet was aangesloten bij den school raad in de statuten genoemd. Dat voorts bij inwilliging van het verzoek de normale Gij hebi kou geval en voelt de koorts eischen voor het «even van l.o. te stellen opkomen. Ga naar bed en neem zuiïen worden overschreden, vermits reeds "AKKERTJES", die als kabouters in v°kl?end1Lo' naaf dezelfde kegelen ter den nacht Uw opkomende verkoud- J een sch+°°1 hpid ITw HriorT Tifllt™ „j begeerd wordt met leslokalen, waarin ten Uw GneP zullen verdrijven, hoogste veertig leerlingen kunnen worden f, geplaatst en een school wordt gevraagd 3rJ TT G® °P Z°nder ko°rtS ®n voor 240 leerlingen, terwijl blijkens de over voert Lze U weer prettig en gezond, gelegde ouderverklaring de school in het gunstigste geval 109, doch waarschijnlijk minder leerlingen zal tellen. Nadat het schoolbestuur van deze beslis- sipg bij 'Ged. Staten van Zuid-Holland in beroep was gekomen, heeft dit college dit beroep ongegrond verklaard. Yap dit besluit van Ged. Staten is; het schoolbestuur-bjj) de Kroon in beroep ge komen, o.m. aan voerende, dat zijn bezwaar OPLEIDING voor MULO-DIPLOMA. voor de School voor U.L.Ö. zoowel als die -voor G.L.O. Thans liefst z. s. m. by het Hoofd der School. HET BESTUUR. betreft den vo'or Ged. Staten uitgesproken twijfel aan de rechtsgeldigheid van de ver klaring, dat de onderwerpeljjke vereeniging voor de nieuw te stichten school is aange sloten bij de door de vereeniging voor Chr. Volksonderwijs ingestelde commissie van beroep. Volgens de ten tijde van de indiening der aanvrage geldende statuten moest de ver eeniging zijn en blijven aangesloten bij de commissie van beroep, ingesteld door den schoolraad voor de Scholen met den bijbel. Volgens het bestuur echter zijn Ged. Staten niet bevoegd te treden in een beoordeeling bij welke groep van bijzondere scholen aan sluiting moet geschieden. Mr. Th. G. Donner, directeur van het Centraal Adviesbureau te 's-Gravenhage, pleitte namens het gemeentebestuur. Het gaat z.i. alleen hierom of bij de overge legde verklaringen twijfel kon opkomen omtrent den naam der aanvragende ver eeniging. Dit kon 'zéér goed, naar pleiter meent, zoodat hij tie beslissing van Ged. Staten juist acht. Ds. Vroegindeweij, voorzitter van het schoolobestuur, heeft ten slotte nog opge merkt, dat bij B. en W. niet de minste twij fel kon bestaan omtrent de aanvragende vereeniging. De gemeente heeft echter alles gedaan om de betreffende school tegen te houden. Mr. Donner ontkende nog, dat van een minder faire tegenwerking van het gemeen tebestuur sprake -zou zijn, Het gemeente bestuur wenscht echter de concentratie te gen te gaan en doet dat met geoorloofde middelen. De beslissing van de Kroon volgt later. op DONDERDAG 15 APRIL van 's morgens 10 uur tot 's avonds 10 uur. AANGEBODEN ruime, droge en lichte WERK- OF PAKHUISRUIMTE, alsmede vrijstaandPARHUIS, zeer geschikt voor garage, tegen zeer vooi - deelige huur voorwaarden. Te bevragen bij N.V. Betonfabriek „CORNIC" i. lig., Brugweg 88, Waddinxveen, Tel. 141. WOL ook voor BADPAKKEN INTERLOCK ONDERKLEEDING w- GARNEERING UI FANTASIE-KLEEDJES in ruime sorteering bij C gg m JE ADRES voor HANDWERKEN. wende men zich steeds tot het OUDE, VERTROUWDE ADRES: 2e Handsgoederen. PEPERSTRAAT 16 In- en Verkoop. TELEF. 3109. Deze week bestaat onze zaak te Boskooop 1 jaar en te Waddinxveen 10 jaar. Wij zijn zeer dankbaar voor het genoten vertrouwen. Tot Pinksteren zullen wij eiken bezoeker van onze zaak een mooie VERRASSING TER HAND STELL EN. Verder zullen wij heden Zaterdag een aanvang maken met een 300 Heeren-costuums, 300 Kinder-costuums, 200 Regenjassen, 200 Regenmantels, totaal 1000 stuks Bovendien ontvangt elke kooper van bovenstaande artikelen, mits voor een bedrag van minstens 10 gulden Tevens geven wij nog steeds aan iederen honderdsten kooper van bovenstaande artikelen, GRATIS een DAMES- of HEERENRIJWIEL Het 22e gratis Rijwiel kan worden afgehaald door den heer W. RAVENSBERG Loeten B 5, Hazerswoude Controleer Uw Cassabon van I® Maart

Weekblad voor Waddinxveen | 1937 | | pagina 2